SZAKCIKKEK

A körömgomba is élvezi a vitorlázást

Körömgomba kialakulás, terjedése, megelőzése és kezelési lehetősége (lézeres kezelése)

2009. július 28. 15:06
Cikkünk szerzője Dr. Kolat Zsuzsanna
Ha valahol, a vitorlás fedélzetén lábunk fokozottan ki van téve a nedvességnek, ezen keresztül pedig a gombák megtelepedésének. E szép sport kedvelői a feledhetetlen élmény mellett, nem árt, ha erre is gondolnak, és minden óvintézkedést megtesznek a láb-, és a körömgomba kialakulása ellen.


A körömgomba is élvezi a vitorlázást 1.kép
Az egyik legalattomosabb bőrjelenség a különböző gombafajok által okozott gombás fertőzés. Nincs olyan ember, aki legalább egyszer valamilyen formában ne találkozott volna ezzel a kellemetlenséggel. Mivel a nedves, vizes környezet kedvez a gombák szaporodásának, a vitorlázás szerelmesei is gyakran kénytelenek szembenézni ezzel a problémával.

A gombás fertőzés leggyakoribb megjelenési formája a lábon a körömgomba, valamint az „atléta lábként” emlegetett betegség, mely valójában a láb gombás fertőzése, és főként a talp bőrét és a lábujjak közét érinti. Gyakran jelentkezik együtt is a kettő, egymást oda-vissza fertőzve.
Télen könnyű szemet hunyni a láb-, illetve körömgomba-fertőzések felett, de a nyár beköszöntével előkerülnek a papucsok, szandálok, és lábunk kikerül a zárt cipők jótékony takarásából.
Mindkét említett fertőzés kezelése nehézkes, elhúzódó folyamat, mely után kiújulhatnak a tünetek, így a megelőzésükre kell nagy hangsúlyt fektetni.

körömgomba enyhébb fokozata, csak a nagylábujjon, körömvastagodás nélkül
körömgomba enyhébb fokozata, csak a nagylábujjon, körömvastagodás nélkül

A körömgomba



A körömgomba emberek millióit érintő fertőzés. A gomba mikroszkópikus méretű organizmus, melynek nincs szüksége napfényre az életben maradáshoz. Ezek a mikroorganizmusok mind meleg, nedves környezetben élnek, amilyen például egy úszómedence, vagy a zuhanyzó. Apró, láthatatlan sebeken vagy a köröm és a körömágy közti kis résen át is bejuthatnak a kórokozók a bőrbe. Onnan aztán roppant nehéz kiirtani őket, mert a köröm mintegy védőréteget jelent a burjánzó gombák számára.

Probléma csak akkor alakul ki, ha a körmök hosszabb időn át sötét, meleg, nyirkos környezetben vannak (pl. nedves, vagy rosszul szellőző vitorlás cipőben zokni nélkül, izzadó láb zárt cipőben-még bőrcipőben is, vagy akár zokniban), ami kedvez a gomba terjedésének (s talán a leggyakrabban fertőzött a közös tusoló talaja). Pont emiatt a körömgomba négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. A probléma másik oka lehet, hogy a lábujjak vérkeringése a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, ez pedig megnehezíti az immunrendszer védekező munkáját.

A körömgomba nem múlik el magától, mi több, kezelés nélkül rosszabbodhat is, és az addig egészséges körmöket is megfertőzheti. Mivel nem egyszerű a fertőzés megszüntetése, ezért hasznosabbnak látszik, ha még megjelenése előtt megtesszük a megfelelő megelőző intézkedéseket:




minden lábujjra kiterjed körömgomba fertőzés
minden lábujjra kiterjed körömgomba fertőzés
A sportoláshoz mindig megfelelő méretű edzőcipőt viseljünk, így megelőzhetőek a lábujjak illetve a körmök sérülései.

Közös használatú fürdőkben, uszodákban, öltözőkben, zuhanyzókban, edzőtermekben mindig viseljünk papucsot. Ezeken a helyeken kerüljük törölközők illetve papucsok bérlését.

Rendszeresen vágjuk le lábkörmeinket, de ügyeljünk rá, hogy nem szabad a sarkokat mélyen kivágni. Legjobb, ha egyenesen vágjuk le a köröm végét. A sarkok, és a köröm melletti bőr kivágása elősegítheti a fertőzések terjedését, továbbá a körömbenövés megjelenését is.
A lábkörmökön lehetőleg kerüljük a körömlakk használatát, és a műköröm viselését. A körömlakk nem engedi át a napfényt a körmökhöz, a sötét pedig kedvez a gomba fejlődésének.

Csak olyan pedikűr szalont válasszunk, ahol megfelelően sterilizálják az eszközöket. Ennél még biztonságosabb megoldás, ha a saját pedikűr készletünket visszük magunkkal. Otthon is saját, fertőtlenített pedikűr eszközöket használjunk. (a közös pedikűr eszközökkel a fertőzést családtagjainknak is átadhatjuk!)

Ha már megjelent a gombás fertőzés a körmünkön, nagy körültekintéssel kell ápolnunk azt. Mindenképpen húzzunk gumikesztyűt, mielőtt hozzáérünk, így megóvhatjuk kéz körmeinket a felülfertőződéstől. Ha mégis kesztyű nélkül értünk hozzá a beteg körömhöz, utána alaposan mossuk meg a kezünket, majd pedig fertőtlenítsük le.

A körömgomba-fertőzés egy időben több körmöt is érinthet. A gombás fertőzés tünetei közé tartozik, ha a körmök megvastagodtak, feltöredeztek, eltorzultak, matt lett a felszínük,vagy besötétedtek a köröm alatt felhalmozódott törmelék miatt. A fertőzött köröm elválhat a körömágytól. Jelentkezhet fájdalom az ujjbegyekben, illetve kellemetlen szagot is áraszthat a beteg köröm. Fertőzésre utalhat még a köröm hegye alatt megjelenő fehér vagy sárga folt is.

A körömgomba fertőzés gyakrabban fordul elő idős emberek között, mivel az ő vérkeringésük már lassúbb, és minél magasabb életkorról van szó, annál nagyobb az esélye annak, hogy korábban már találkozott a fertőzéssel.
Idősebb korban már lassabban nő, és meg is vastagszik a köröm, fogékonyabbá téve azt a gombás fertőzésre.
A férfiak körében szintén gyakrabban fordul elő a betegség, főleg, ha a család felmenői közt már volt hasonló. Ez arra utal, hogy az ellenálló képesség genetikai tényezőktől is függ.

A körömgomba fertőzés számos más komoly betegséget okozhat, főleg gyógyszeres kezelés alatt álló betegek esetében. A legveszélyesebb azokra a páciensekre, akik cukorbetegséggel küzdenek, autoimmun betegségben, vagy súlyos belső szervi betegségben szenvednek, esetleg szervátültetésen estek át.

Amikor a körömgomba fertőzés felüti a fejét, azonnal keressük fel bőrgyógyászunkat, ugyanis kezeletlenül a fertőzés az ép körmökre is ráterjedhet, ha nem kezdődik meg időben a kezelése.

Az első lépés a körömgomba ellen a pontos diagnózis. A bőrgyógyász megvizsgálja a beteg körmöt, majd mintát vesz a gombásnak látszó körömrész alól, s ezt vizsgálatra küldi a laboratóriumba. Ebből a mintából tenyésztéssel mutatják ki a kórokozó gombát, majd megvizsgálják, hogy a szóba jövő gyógyszerek közül melyik képes elölni a kitenyésztett gombát. Ezt követően a páciens célzott kezelésben részesíthető.

Számos betegségnek (pl. pikkelysömör) vannak körömtünetei. Ezen kívül a köröm sérülései is a körömgombához hasonló tüneteket okozhatnak. A bőrgyógyász feladata, hogy ezeket a lehetőségeket elkülönítse, és a megfelelő kezelést kiválassza.

körömgomba lézeres kezelése
körömgomba lézeres kezelése

Körömgomba kezelése



Körömgombásodás esetén az orvos szájon át bevehető gyógyszert, illetve minimális fertőzés esetén helyi szert ír fel. Ezek a gyógyszerek segítenek abban, hogy az újonnan nőtt köröm már ne legyen fertőzött.

A gyógyszerszedéstől idegenkedőknek reménysugár lehet az a legújabb lézeres módszer, amely gyökeresen megszünteti a körömgombásodást. Lényege, hogy egy speciális, nagy energiájú lézerrel sérülés és fájdalom okozása nélkül kezelik a gombás körmöt. Ez a lézer elöli a gombákat, így lehetőséget teremt arra, hogy a körömgomba gyógyszeres kezelés nélkül is gyógyítható legyen.

A módszer Magyarországon jelenleg egy helyen, Budapesten, az Alfa-Med Egészségközpontban érhető el, ahol a beavatkozást 20 év tapasztalatával Dr. Kolat Zsuzsanna bőrgyógyász szakorvos végzi el.

Amíg nem nő le teljesen a beteg köröm, eredményt sem lehet várni. 4-6 hónap is eltelhet a teljes gyógyulásig. A visszafertőzés esélye nagy, főleg ha továbbra is fennállnak a fertőzést elősegítő tényezők.

lábgomba a lábujjak között
lábgomba a lábujjak között

A lábgomba



Az „atléta” láb egy gombás fertőzés, melynek nyomán hámló, pergő, viszkető, hólyagos lesz a láb bőre. Sok esetben a bőr megvastagszik és bőrkeményedés alakul ki, míg érzékenyebb területeken fájdalmasan duzzadt, gyulladt is lehet a bőr. Tipikusan a talpat, és a lábujjak közötti területet érinti, de a fertőzés továbbterjedhet bárhová a lábon, sőt a körmökre is. Ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, és saját kezünkkel kapargatjuk a fertőzött részeket, akkor a fertőzés szétterjedhet más testrészekre is, különösen az ágyékrészekre és a hónaljra.

Hasonlóan a korábban már említettekhez, az „atléta láb” betegséget okozó gombafajta is zuhanyzók padlóján, uszodákban, nyirkos törölközőkön, illetve lábbeliken él meg, és könnyen terjed emberről emberre a közös zuhanyzó, papucs, illetve törölköző használatával. A higiénia fontos szerepet játszik a probléma kialakulásának megelőzésében!

Mivel a gomba terjedésének a nedves környezet kedvez, így nagyon fontos, hogy tartsuk szárazon a lábat és a cipőt is, amennyire csak lehet. Ez a vitorlázók számára különösen nehéz feladat.

Számos “házi” fertőtlenítő eljárás ismert, amely segíthet megelőzni a fertőzés kialakulását. Például a láb bedörzsölése teafa olajjal, fokhagyma kivonattal, vagy vöröshagyma kivonattal. Hidrogén peroxid és ecet bedörzsölése a bőrbe fürdés után elősegíti, hogy a láb felszínén elhaljanak a gombák, és meggátolja a másodlagos fertőzés kialakulását. Ha 70 %-os alkoholba áztatjuk lábunkat, az segít kitisztítani a bőrünket, megakadályozva ezzel a gombák terjedését.

Ha mégis felütötte a fejét a fertőzés, nehéz megszabadulni tőle. Napi 1-2-szeri helyi gyógyszeres kezelés szükséges. Ezek leginkább spray, hintőpor, vagy gél formátumú helyi gombaölő szerek lehetnek. Ám ezek mellett is nagyon fontos, hogy ügyeljünk a higiéniára, hogy a visszafertőződést elkerülhessük. A kúra hossza legalább 45 nap. Ajánlott a tünetek elmúlása után még 4 hétig folytatni a helyi kezelést, hogy biztosak lehessünk benne, elpusztultak a kórokozók. Bár a viszkető érzés hamar elmúlhat, semmiképpen se hagyjuk abba a kúrát az orvos által javasolt idő előtt.
A viszketés elleni krémeket nem ajánljuk, mert bár csillapítják a tüneteket, súlyosbítják a gomba elterjedését. Ezek a krémek tipikusan úgy működnek, hogy növelik a bőr nedvességtartalmát, erősítve ezzel a gomba növekedését.
Ismétlődő atléta láb betegség esetén a bór savas (Boric acidos) kezelés segít a tünetek kezelésében, de nem helyettesíti a tényleges kezelést.
A hosszantartó fertőzés gyakran igényel a helyi kezelésen kívül szájon át szedhető gyógyszereket is.

A láb minden fajta gombás fertőzése esetén elengedhetetlen a cipők, harisnyák, zoknik formalinos fertőtlenítése. Ugyanis ezek a visszafertőződés forrásai lehetnek. Visszatérő gombás fertőzés esetén még inkább javasolt a cipők rendszeres fertőtlenítése. Ma már lehetőség nyílik arra is, hogy egy új nanotechnológiás cipőfertőtlenítő rendszerrel a gombák cipőben való megtelepedését fél évre gátoljuk.

Ha valahol, a vitorlás fedélzetén lábunk fokozottan ki van téve a nedvességnek, ezen keresztül pedig a gombák megtelepedésének. E szép sport kedvelői a feledhetetlen élmény mellett, nem árt, ha erre is gondolnak, és minden óvintézkedést megtesznek a láb-, és a körömgomba kialakulása ellen. Érdemes, és az ismeretek birtokában könnyebb is megelőzni a bajt!




© 2010 szepsegbroker.hu | A körömgomba is élvezi a vitorlázást
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák



Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink