SZAKCIKKEK

IHATÓ naptej, FÉNYÁTERESZTŐ fürdőruha

No de milyen napkrémet kenjünk magunkra és gyermekünkre?

2014. május 29. 10:55
Cikkünk szerzője Dr. Szabó Judit Anna / Dr. AntiAging - Holistic Health & Beauty Center, Gulyás Gabriella
Milyen fényszűrők és hatóanyagok lehetnek a napkrémekben? Mit jelent a kémiai és mit a fizikai fényszűrők fogalma? Elegendő fényvédelmet biztosítanak a növényi olajak?


Nem elég csak az SPF számot nézni
Nem elég csak az SPF számot nézni

Miért fontos a napfényvédelem?



A fényvédő termékeket azért fejlesztették ki, hogy megakadályozzák a napsugarak káros hatásait, a leégést, a bőrelszíneződéseket a napsugarak okozta korai ráncosodást és nem utolsó sorban a bőrrák kialakulását. A megfelelő minőségű és mennyiségű fényvédő következetes alkalmazása csökkenti mindezek kockázatát. Egyetlen alkalommal történő leégés is növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát, így a napkárosodás megelőzése nagyon fontos! A melanoma típusú bőrrákok 90%-a, a nem melanoma típusúak 65 %-a összefüggésbe hozható az UV sugárzásnak való kitettséggel. Az öregedéssel járó bőrelváltozások szinte 90%-a, a túlzásba vitt napozásnak köszönhető. Habár a sötétebb bőrtónusú személyek kevésbé hajlamosak a bőrrákra, az UV sugárzás az ő esetükben is megnöveli a bőrrák kialakulásának kockázatát. A WHO adatai szerint jelenleg évente több mint 2 millió embernél alakul ki bőrrák, és becslések szerint az ózonréteg 10%-os vékonyodásával az új esetek száma évente több mint 300 ezerrel nőhet!

Tényleg inni fogjuk a naptejeket?
Tényleg inni fogjuk a naptejeket?

Milyen fényszűrő hatóanyagok találhatók a napkrémekben?



Fizikai/ásványi fényvédők

A napvédő hatás fizikai vagy kémiai védelem eredménye lehet. A fizikai fényvédő hatás úgy alakul ki, hogy a termékben lévő kis "szemcsék", pl. a cink-oxid és a titán-dioxid visszaverik a napsugarakat; ilyen módon védi a bőrt. További előnyök, hogy nem szívódnak fel a bőrön keresztül, így nem modulálják az egészséges melanin termelődés folyamatát, ugyanis a melaninnak jelentős szerepe van a bőr a napfény elleni védelmében. Egyetlen hátrányuk, hogy a cink-oxid és a titán-dioxid használata során fehér, pasztaszerű bevonatot képeznek, ha hagyományos formájukban alkalmazzák őket. A gyártási technológia fejlődésével a fizikai fényvédőket nano-, és mikrokapszulákba „csomagolva” megszüntették az esztétikai hibájukat.

Kémiai fényvédők


A kémiai fényvédők speciális szerkezetüknek köszönhetően "megkötik" az UV-sugarakat. Kémiai fényszűrők közül megemlíthetjük a kevésbé ártalmasakat: Avabenzon (Butyl Methoxydibenzoylmethane), Mexoryl SX (Ecamsule; Dometrizole) és a Tinosorb M (Bisoctrizole), valamint a csak kis mennyiségben ajánlott fahéjsav-származékokat (cinnamátok), például az Octisalate, Octocrylene, Homosalate, amelyek áthatolnak a bőrön és a napfény hatására gyakran allergiás bőrreakciót> váltanak ki. aki érzékeny bőrű válasszon olyan terméket, amely nem tartalmaz fahéjsav-származékot.

Míg vannak olyan kémiai fényvédő hatóanyagok is, amelyek hormonszerű hatást fejthetnek ki a reproduktív mirigyekben: Octinoxate és a benzophenone származék Oxybenzone - ezeket tartalmazó napkrémeket kerüljük el!


Védenek-e a növényi olajok a leégéstől?



Egy ezzel kapcsolatos vizsgálat szerint van ilyen hatásuk, de eléggé mérsékelt: a leghatásosabb az olívaolajé, fényvédő faktora 7.5, ami alacsony védőhatásnak felel meg. Vagyis a növényi olajok nem alternatívái a napkrémeknek.
Néhány ismertebb növényi olaj
SPF értéke:

málnamagolaj SPF 10
homoktövis olaj SPF 10
olívaolaj SPF 7.5
kókuszolaj SPF 7
borsmenta olaj SPP 6,6
kakaóvaj, sheavaj, makadámiaolaj, szezánmagolaj SPF 6
levendulaolaj SPF 5.6
mandulaolaj SPF 4.6
mangóvaj SPF 4
narancsolaj SPF 3.9
citromolaj SPF 2.8
kókuszolaj (!) SPF 0,4 - 8

A mechanikai/ásványi fényvédőket, a cink-oxidot és/vagy a titán-dioxidot keverünk a házi készítésű napkrémünkbe, akkor jelentős mértékben megnöveljük napkrémünk UVB és az UVA elleni védőhatását, mivel fényvisszaverő hatásúak. Ezektől igaz, hogy fehérebb lesz a felkent krém, viszont nem szívódnak fel a bőrbe, így nem okoznak allergiát sem! Gyerekekre csak fizikai fényvédőket tartalmazó napkrémeket lehetne kenni.

Néhány természetes növényi alapanyag segít a szép és egészséges barnaság elérésében, de elsősorban és közvetlenül a napozás után alkalmazva:

- E vitamin, sárgarépa (enni)
- sárgarépa olaj (kivül-belül)
- zöld tea (inni és kenni is lehet)
- aloe vera gél (bőrnyugtató, kenni)
- jojoba és a vadrózsa olajolaj (kenni)

Az A vitamin hiába erős anti-oxidáns, mégsem jótékony összetevője a napkrémeknek



A legutolsó FDA tanulmányok adatai azt jelzik, hogy az A vitamin (retinyl palmitat) növelheti a bőrrák kockázatát (NTP 2009), amennyiben a bőrön direkt UV sugárzásnak van kitéve.. Ez a vizsgálati eredmény azért is zavaró, mert az A vitamin egyébként anti-oxidáns és lassítja a bőr öregedését, épp ezért a napfényvédő készítmények 30%-ában megtalálható.

Az Environmental Working Group nem javasolja az A vitamin tartalmú napfényvédők használatát! (Breakingnews.ewg.org /2011)

Az A vitamin azonban nem káros a napozás utáni készítményekben, hisz ebben az estben a nem éri közvetlen UV sugárzás a retinolos bőrt. A tudósok azt is megállapították, hogy egyes esetekben az A vitamin képes fokozni a bőrnövedékek fejlődését (hyperplasia), amely a direkt napsugárzás hatására radikális károsodást idézhet elő az érintett sejtek DNS-ében (rosszindulatú folyamattá képes átváltoztatni/ NTP 2000).


A szoláriumozás NEM alkalmas a bőr napozásra való felkészítésére!



A szolárium fokozottan károsítja a bőrt, az UVA sugárzásának mértéke ugyanis sokkal nagyobb és intenzívebb, mint a természetes napfényé. DeAnn Lazovich kutató és kollégái több mint 2000 minnesotai felnőtt vizsgálati eredménye alapján ugyanakkor arra a következtetésre jutottak, hogy nincs különbség aközött, hogy természetes vagy mesterséges napfény éri-e a bőrünket, egy bizonyos mennyiség felett mindkettő ugyanolyan mértékben rákkeltő. Igaz, hogy a kutatási eredmények azt is kimutatták, hogy a szolárium használók között 2,5-3-szorosára nőtt a bőrrák kockázata a mesterséges napozást kerülőkhöz képest.
A fényáteresztő fürdőruha nem hagy fehér nyomot napozás után
A fényáteresztő fürdőruha nem hagy fehér nyomot napozás után

Fényvédők készítésének technológiája



A fizikai fényvédők jelentős problémája, hogy átlátszatlanok. A cink-oxid és a titán-dioxid fehér, pasztaszerű bevonatot képeznek, ha hagyományos formájukban alkalmazzák őket. A gyártási technológia fejlődésével ezeket az aktív hatóanyagokat nano-, és mikrokapszulákba „csomagolva” megoldható ez a probléma. Ezzel az eljárással kis mennyiségű fényvédőt helyeznek egy pici kémiai tároló (kapszulák) belsejébe. A nanokapszulák átmérője, általánosságban kisebb, mint 150-200 nm, habár a méret nincs szigorú szabályokhoz kötve. A mikrokapszulák kicsivel nagyobbak, de funkciójuk ugyanaz.
Habár néhány szervezet megkérdőjelezte a fenti fényszűrők használatának biztonságosságát, mind a U.S. Cosmetic Ingredient Review bizottsága, mind az American Academy of Dermatology igazolta a fényvédők hatékonyságát és biztonságosságát. A mikrokapszulákba csomagolt hatóanyag kedvező tulajdonsága, hogy csökkenti a bőrirritáció megjelenésének kockázatát.

IHATÓ naptej, FÉNYÁTERESZTŐ fürdőruha      4.kép

UV filterek és az SPF szám



Az UVB sugarak elleni védelmet az SPF szám méri. Az ún. faktorszám (SPF) a fényvédő termékek hatáserősségének mérésére szolgál. Minél nagyobb faktorszámú terméket használunk, annál hosszabb ideig tartózkodhatunk leégés nélkül a napon. Fontos tudnunk, hogy a magasabb SPF szám nem jelent teljesebb védelmet a nap káros sugarai ellen! A 15-ös SPF faktorú napfényvédő már 93%-os UVB fényvédelemmel rendelkezik, míg a 40-as SPF 97%-os védelmet nyújt a leégés ellen, viszont fokozódhat a hatóanyagokkal szembeni bőrérzékenység, allergia alakulhat ki a napkrémmel szemben.
Ahogy az SPF szám 30 fölé emelkedik, a védelem mértéke elég gyorsan esni kezd. Emiatt az 50 feletti SPF számmal rendelkező fényvédők nem nyújtanak jelentősen nagyobb védelmet, mint az 50-es, így a legmagasabb jelzésnek SPF 50+-nak kell lennie foglalt állást az FDA. Az SPF szám azonban nem ad információt az UVA védelemről.
100%-os napfényvédelem nem létezik, ezért ne higgyen az ilyen feliratoknak!
Az UVA sugárzással szembeni védelemre a napkrémek tubusán található minőségjelző felirat ad útmutatást, például a low (alacsony), a medium (közepes), a high (magas), az ultra kifejezés pedig extra magas UVA védelmet jelent.

IHATÓ naptej, FÉNYÁTERESZTŐ fürdőruha      5.kép

Egyáltalán miért kell napkrémet használni?



Mert a környezetszennyezés következtében kialakult változások miatt káros mennyiségű UV sugárzásnak vagyunk kitéve. Magyarországon a legveszélyesebb időszak nyáron 11.00 és 15.00 óra között van.
Az UVB sugarak kis mennyiségben jótékony hatásúak, fokozzák a D-vitamin képződést, ezáltal aktiválják a csontképződést és az immunrendszert. Az UVA sugarak - hosszabb hullámhosszuk miatt - a bőr mélyebb rétegeibe jutva átmenetileg leállítják a kötőszöveti sejtek kollagén és elasztin termelődését, ami a bőr korai öregedéséhez vezet. Az UVA sugarak tehetők felelőssé a napallergia vagy a pigmentfoltok kialakulásáért, de nagyban hozzájárulnak a bőrrák kialakulásához is. Éppen ezért a szoláriumozás sem tekinthető biztonságos barnulási folyamatnak, hisz sugaraik az UVA tartományába esnek. Az UVA sugarak káros hatásaitól sem az ablak vagy az autó üvege, sőt még a vékony pólók sem védenek meg!


Az ár befolyásolja a napkrém minőségét, megbízhatóságát?



Erre nincs bizonyíték, de az egyre szigorúbb gyártási feltételek és az erősödő konkurenciaharc miatt a gyárak kénytelenek nagyobb összegeket költeni kutatásra és a marketingre, ami végül megjelenik a termékek árában. Így csak az a cég képes alacsony áron piacon maradni, amelyik nem fektet be újabb kutatásokba. Épp ezért szkeptikusak lehetünk az 800 Ft alatti napkrémek fényvédelmét illetően. A középkategóriába tartozó 2000-5000 Ft-os napfényvédő kozmetikumok között már több kiváló minőségű termék megtalálható, sőt, egyes élelmiszer vagy drogérialáncok meglepően jó összetételű saját márkájú és olcsó napkrémet forgalmaznak. Vásárlás előtt ne az árát, hanem az UVA védelmét és a napkrém összetételét ellenőrizzük a fentiek alapján, és ne higgyünk minden esetben a „bio” feliratnak vagy az „agyonhirdetett” márkáknak sem!


ÚJDONSÁGOK a szép barna bőr érdekében:
IHATÓ naptej, fÉNYÁTERESZTŐ fürdőruha



A fényáteresztő fürdőruha a 90-es években jelent meg először a piacon, azóta már sok helyen lehet kapni, nem is olyan magas áron. A technológia lényege, hogy a fürdőruhák (férfi és női egyaránt) anyaga a csirkedróthálóként jellemzett Transol nevű anyag, amely a műanyagkészítéshez szükséges elasztikus anyagokból és fonalból áll. Ez az anyag ellenállóbb a klórral vagy a tengervízzel szemben, a bőr jobban lélegzik alatta és a szövési technikának köszönhetően a fürdőruha fényáteresztő hatású, vagyis nincs csík, pánt vagy bármilyen más fehér nyom a testen napozás után. A lyukacsos fürdőruha a napfény 80 százalékát engedi át, így a szakértők szerint nem árt, ha a viselője az anyag alá is magas faktorszámú napvédőt használ.
És itt a világ első, belsőleg ható, azaz iható napteje! A Harmonised H20 UV termék 30 faktoros védelmet biztosít, garantálva, hogy elfogyasztása után hosszú órákig gondtalanul, garantáltan leégés nélkül sütkérezhessünk a napon - állítólag.
Az amerikai Osmosis Skincare szerint a titok nyitja azokban az apró, fényvisszaverő molekulákban keresendő, melyek a bőrre kiülve 97%-át kiszűrik a káros UVA és UVB sugaraknak.
Az iható naptej kétféle változatban kapható: a ’tanning’ (barnító) lehetővé teszi, hogy a védelem mellett barnulhassunk is, míg a ’non tanning’ (nem barnító) csupán biztonságos, de barnulás-mentes napozást ígér.
Fontos megemlíteni, hogy az iható naptej hatékonyságát az FDA (US Food and Drug Administration) még nem erősített meg, de ha hiszünk a gyártó honlapjának, akkor 2ml folyadék négy óránkénti elfogyasztása elég, hogy biztonságosan napozhassunk.

Forrás: http://www.skininc.com/treatments/suncare/Sunscreens--What-You-and-Your-Clients-Need-to-Know-257553771.html?utm_source=newsletter-html&utm_medium=email&utm_campaign=SI+E-Newsletter+05-07-2014 ; http://www.phcogres.com/article.asp?issn=0974-8490;year=2010;volume=2;issue=1;spage=22;epage=25;aulast=Kaur; http://www.blueitaly.net/kiniki-info.html; http://guardianlv.com/2014/05/drinkable-sunscreen-30-spf-uv-canceling-water-but-experts-skeptical/; www.kodpiszkalo.hu; http://naturkence.blog.hu/2012/07/13/napvedelem_780




© 2010 szepsegbroker.hu | IHATÓ naptej, FÉNYÁTERESZTŐ fürdőruha
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink