A mellimplantátumokkal szembeni félelem a PIP botrány kapcsán robbant ki, amikor is a francia gyártóról kiderült, hogy nem az előíratnak megfelelő orvosi minőségű, hanem ipari szilikonnal töltötte meg a protéziseket. A klinikai vizsgálatok azonban kizárták a PIP implantátumok rákkeltő hatását.
Az újabb vizsgálatok ( a British Medical Journal online publikációjában, kanadai szerzők által: Eric Lavigne és professor Jacques Brisson a québec-i orvosi egyetem kutatási centrumának orvosai 12 tanulmány adatait dolgozták fel, amelyek 1993 óta jelentek meg az USA-ban, Kanadában és Európában)
sem azt mondják, hogy az implantátumok rákot okoznak, csupán arra utaltak, hogy a mellbe ültetett protézisek leárnyékolják az esetleges rosszindulatú daganatot, ezáltal meggátolják a mellrák korai, gyógyítható szakaszában való felismerését. Az írók szerint az eddigi néhány kutatási eredmény nem tett engedményeket más lehetséges magyarázatra, de szorgalmazzák az újabb tanulmányok és a rendszeres szőrővizsgálatok elvégzését a pontosabb következtetések levonásáért.
A 12 tanulmány meta-analízisének eredménye: az implantátummal rendelkező nőknek 26%-kal nagyobb a kockázata, hogy későn diagnosztizálják náluk a mellrákot, mint azoknál, akiknél nincs implantátum.
Forrás: www.guardian.co.uk/society/2013/may/01