A PCOS leggyakrabban előforduló női betegség
A tünetek megelőzhetőek diétával és testmozgással
2014. február 20. 11:13
Gulyás Gabriella Anna, Dr. Szabó Judit Anna
A policisztás petefészek szindróma (PCOS) a leggyakoribb, a női hormonrendszert érintő betegség, mely a reproduktív korú nők 10-16%-ánál diagnosztizálható. Magyarországon ez mintegy 500 ezer nőt érinthet! Ma ezt a betegséget tekintik a fogamzóképes korban lévő nők legnagyobb meddőségi kockázatának.
PCO vagy PCOS?
A
PCOS kialakulásában az öröklött hajlam mellett az életmódnak is szerepe van. A tünetek változatossága miatt a betegek három szakorvoshoz fordulnak általában, nőgyógyászhoz, bőrgyógyászhoz vagy endokrinológus belgyógyászhoz. A PCOS-ban előforduló, az egész szervezetet érintő tünetek egyenetlensége miatt szakmailag is nehéz a betegség felismerése és kezelése. A PCOS nőgyógyászati vonatkozásai – ciszták a petefészekben, illetve menstruációs zavarok – elterelhetik a figyelmet és csak a fogamzást akadályozó tényezőként kezelhetik.
A
PCO (policisztás ovárium) és a
PCOS nem azonos betegség. A PCO-s betegek egy része nem PCOS beteg és nem minden PCOS páciensnek van cisztás petefészek ultrahangképe.
A PCOS hátterében inzulinrezisztencia (IR) áll, a tünetek sokféle kombinációban előfordulhatnak az egyes betegeknél.
A PCOS betegség kritériumai a 2003-as rotterdami állásfoglalás szerint:
- mentruáció/peteérés zavara
- férfihormon túlsúly klinikai (pl. fokozott szőrnövekedés) és/vagy laboratóriumi jelei
- ciszták a petefészekben (de nem minden esetben!)
A csökkent inzulin rezisztencia (IR) a PCOS alapvető sajátossága, tehát minden PCOS páciensnél kimutatható, ezért a diagnózis felállításához a fenti tünetek valamelyikét még mutatnia kell a betegnek.
Csökkent inzulin rezisztencia sokféle tünettel árulkodik magáról:
- súlygyarapodás ( főleg a hastájékon) sikertelen fogyókúrák, folyamatos hízás
- hirtelen édesség éhség
- fáradékonyság, csökkent koncentrálóképesség
- rohamszerű álmosság, jellemzően az étkezések után;
- rendszertelen menstruáció, a teherbeesés nehézkes
- hajhullás, problémás bőr ( pattanások)
- a bőrön jelentkező sötét színű, szemölcsös elváltozások
- laboratóriumi vizsgálat eredménye: magasabb vércukor és triglicerid, illetve alacsony HDL-koleszterin
Bőrproblémák PCOS betegségben
A férfihormon túlsúly miatt előforduló leggyakoribb panaszok:
- a pattanásos, zsíros bőr,
akne
- androgén alopécia,
férfias típusú hajritkulás, hajhullás
- bajusz- és szakállnövekedés
-
szőrösödés egyéb testtájakon, mint például a mellbimbó körül, a karokon illetve a combon, fanszőrzet felhúzódása a köldökig
- acanthosis nigricans, durva, barnás elszíneződés a nyakon és a hajlatokban (ritka, elhízott embereknél fordul elő)
A szőrösség mértékét a
Ferriman-Gallwey pontszám alapján határozzák meg, 8 felett kifejezett szőrösödést jelent.
A PCOS kezelési lehetőségei
A betegség gyógyítása elsősorban
alacsony glikémiás indexű (GI) diétával, az inzulin- és a vércukorszint helyreállításával történik, metformin szedése javasolt. A tünetek csak lassan mérséklődnek, türelemre van szükség. Amennyiben a legfőbb panasz a normális menstruációs ciklus hiánya illetve a fokozott férfihormon-szintekre utaló bőrtünetek,
akne, szőrösödés, hajhullás valamelyike, és nem terveznek gyermeket, a kombinált hormonális fogamzásgátlók segíthetnek.
Fontos a PCOS minél korábbi felfedezése és kezelése, lehetőleg még fiatal felnőtt korban.
A betegség véglegesen nem gyógyítható, de életmódváltással és megfelelő gyógyszerekkel kezelhető. Az intenzív testmozgás csökkenti a férfihormonok okozta kellemetlen tünetek, mint például a pattanások és a túlzott szőrnövekedés előfordulását.
Acanthosis nigricans- PCOS jellemző bőrtünete
A bőrtünetek kezelési lehetőségei
Fokozott szőrösödés
- hagyományos eljárásokkal (borotválás, gyantázás, szőrtelenítő krémek stb.) DE a bajuszkát ne ezzel a módszerrel távolítsuk el!
-
IPL fényterápiával
- lézeres szőrtelenítéssel,
ELOS
Hajhullás
- csalán, komló, stb. gyógynövényes
- hajszeszek alkalmazása
- vitaminos mezoterápia,
, Drakula terápia
-
KLEANTHOUS fejbőr terápia
Akné
- kozmetikai
hámlasztó kezelések
-
lézeres kezelés
-
IPL terápia
-
Mikrodermabrázió
-
Mezoterápia
Acanthosis nigricans
A bőrön jelentkező sötét színű, szemölcsös elváltozások (lásd a fotót) makacs, de ártalmatlan tünetek, jelentős súlyvesztés esetén van remény elhalványulására. Nyaklánc viselése kerülendő, mert a dörzsölés fokozza.
Új lehetőség a gyermekvállalás segítésére PCOS betegek számára
Az
In Vitro Fertilizáció (IVF) mesterséges megtermékenyítést jelent, mely sikeresen orvosolta a meddőség problémáját. Az eljárás lényege, hogy a petesejt nem az anya szervezetében, hanem laboratóriumi körülmények között (in vitro) termékenyül meg a spermiumok segítségével, majd a megtermékenyült embriót visszaültetik az anya méhébe. Van olyan eset azonban, amikor a fenti kezelés nem végezhető el.
Ilyen esetekben
In Vitro Maturáció (IVM) segítségével a petefészekből még éretlen tüszőket nyernek, és a laboratóriumban érlelik meg azokat.
Az IVM segítségével létrehozott érett petesejtet lefagyasztják, majd felolvasztás után megtermékenyítik. Az érett petesejtek lefagyasztásának lehetőségével a mesterséges megtermékenyítés rugalmasabbá válik. A megtermékenyült embriókat visszaültetik az anya méhébe.
Ez az eljárás a daganatellenes kezelés során meddővé vált nők és a policisztás ovárium szindrómában (a PCOS ) szenvedők számára jelenthet megoldást.
SzépségBróker komment: Egyik olvasónk személyes beszámolója alapján a PCOS diagnózistól számított 3 hónapon túl, alacsony dózisú
metformin napi egyszeri szedésével, szigorú GI diéta betartásával valamint heti egyszeri testmozgással a bőrtünetek (hajhullás, pattanások) javultak, de nem múltak el teljesen, az inzulin érzékenység és a hormonszintek rendeződtek. A laborértékek alapján jelenleg a metformin szedése elhagyható, a diétát továbbra is szükséges tartani, valamint a fizikai aktivitást heti egyről minimum kettőre vagy többre emelni. Olvasónk
inositolt és D-vitamint szed kiegészítésképpen orvosi tanácsra.
Forrás:Lakatos Péter (szerk.): Policisztás ovarium szindróma - gyakorlati útmutató, Semmelweis Kiadó, Bp, 2009. , http://www.foxnews.com/health, http://centrumlab.hu/inzulin-rezisztencia