Körömgomba / gyakori kérdések
Körömgomba megelőzési, vizsgálati, kezelési lehetőségei,
2010. október 11. 20:58
Szépség Bróker
Hogyan előzhető meg a körömgomba, hogyan kezelhető otthon, mikor és kire bízzuk a körögomba fertőzés kezelését?
Hogyan alakul ki a gombás fertőzés?
Mivel a gomba mikroszkópikus méretű organizmus, melynek nincs szüksége napfényre az életben maradáshoz, így a körömgomba-fertőzés könnyen kialakulhat, ha a körmök hosszabb időn át sötét, meleg, nyirkos környezetben vannak (pl. nedves, vagy rosszul szellőző cipő, úszómedence, vagy a zuhanyzó). Apró, láthatatlan sebeken, vagy a köröm és a körömágy közti kis résen át is bejuthatnak a kórokozók a bőrbe.
Milyen gombás fertőzések jelenhetnek meg a lábon?
A gombás fertőzés leggyakoribb megjelenési formája a lábon a körömgomba, valamint az „atléta lábként” emlegetett betegség, mely valójában a láb gombás fertőzése, és főként a talp bőrét és a lábujjak közét érinti.
Mindenki egyformán veszélyeztetett?
A körömgomba négyszer gyakrabban jelentkezik a lábujjak körmén, mint a kéz ujjain. Ennek egyik oka lehet, hogy a lábujjak vérkeringése a kézujjakéhoz képest csökkent mértékű, ez pedig megnehezíti az immunrendszer védekező munkáját.
A körömgomba-fertőzés gyakrabban fordul elő idős emberek között. Ennek két oka is lehet. Egyrészről az ő vérkeringésük már lassabb, másrészt meg is vastagszik a köröm, fogékonyabbá téve azt a gombás fertőzésre.
A férfiak körében szintén gyakrabban fordul elő a körömgomba-fertőzés, főleg, ha a család felmenői közt már volt hasonló. Ez arra utal, hogy az ellenálló képesség genetikai tényezőktől is függ.
Elmúlhat-e kezelés nélkül a körömgomba-fertőzés?
A körömgomba nem múlik el magától, mi több, kezelés nélkül rosszabbodhat is, és az addig egészséges körmöket is megfertőzheti, így, ha a körömgomba fertőzés felüti a fejét, azonnal keressük fel bőrgyógyászunkat!
Hogyan előzhető meg a körömgomba kialakulása?
• Az alábbi szabályok betartásával megelőzhető a körömgomba kialakulása:
• Sportoláshoz mindig megfelelő méretű edzőcipőt viseljünk
• Közös használatú fürdőkben, uszodákban, öltözőkben, zuhanyzókban, edzőtermekben mindig viseljünk papucsot. Ezeken a helyeken kerüljük törölközők illetve papucsok bérlését.
• Rendszeresen vágjuk le lábkörmeinket, de ügyeljünk rá, hogy nem szabad a sarkokat mélyen kivágni. Legjobb, ha egyenesen vágjuk le a köröm végét. A sarkok, és a köröm melletti bőr kivágása elősegítheti a fertőzések terjedését, továbbá a körömbenövés megjelenését is.
• A lábkörmökön lehetőleg kerüljük a körömlakk használatát, és a műköröm viselését. A körömlakk nem engedi át a napfényt a körmökhöz, a sötét pedig kedvez a gomba fejlődésének.
• Csak olyan pedikűr szalont válasszunk, ahol megfelelően sterilizálják az eszközöket, vagy vigyük saját pedikűr készletünket.
• Otthon is használjunk saját, fertőtlenített pedikűr eszközöket, így elkerülhetjük a családtagok közti fertőzés-terjedést.
Hogyan védjük meg az egészséges körmeinket, ha van már gombás körmünk?
Ha már megjelent a gombás fertőzés a körmünkön, nagy körültekintéssel kell ápolnunk azt. Mindenképpen húzzunk gumikesztyűt, mielőtt hozzáérünk, így megóvhatjuk kéz körmeinket a felülfertőződéstől. Ha mégis kesztyű nélkül értünk hozzá a beteg körömhöz, utána alaposan mossuk meg a kezünket, majd pedig fertőtlenítsük le.
Milyen tünetekkel jár a körömgomba-fertőzés?
A körömgomba tünetei közé tartozik, ha a körmök megvastagodtak, feltöredeztek, eltorzultak, matt lett a felszínük, vagy besötétedtek a köröm alatt felhalmozódott törmelék miatt. A fertőzött köröm elválhat a körömágytól. Jelentkezhet fájdalom az ujjbegyekben, illetve kellemetlen szagot is áraszthat a beteg köröm. Fertőzésre utalhat még a köröm hegye alatt megjelenő fehér vagy sárga folt is.
Milyen veszélyekkel jár a körömgomba-fertőzés?
A körömgomba-fertőzés számos más komoly betegséget okozhat, főleg gyógyszeres kezelés alatt álló betegek esetében. A legveszélyesebb azokra a páciensekre, akik cukorbetegséggel küzdenek, autoimmun betegségben, vagy súlyos belső szervi betegségben szenvednek, esetleg szervátültetésen estek át.
Biztos, hogy minden körömgomba, ami annak látszik?
Számos betegségnek (pl. pikkelysömör) vannak körömtünetei. Ezen kívül a köröm sérülései is a körömgombához hasonló tüneteket okozhatnak. A bőrgyógyász feladata, hogy ezeket a lehetőségeket elkülönítse, és a megfelelő kezelést kiválassza.
Hogyan vizsgálja meg a bőrgyógyász a körmöt?
Az első lépés a körömgomba ellen a pontos diagnózis. A bőrgyógyász megvizsgálja a beteg körmöt, majd mintát vesz a gombásnak látszó körömrész alól, s ezt vizsgálatra küldi a laboratóriumba. Ebből a mintából tenyésztéssel mutatják ki a kórokozó gombát, majd megvizsgálják, hogy a szóba jövő gyógyszerek közül melyik képes elölni a kitenyésztett gombát. Ezt követően a páciens célzott kezelésben részesíthető.
Hogyan kezelhető a körömgomba?
Körömgombásodás esetén az orvos
szájon át bevehető gyógyszert, illetve minimális fertőzés esetén helyi szert ír fel. Ezek a gyógyszerek segítenek abban, hogy az újonnan nőtt köröm már ne legyen fertőzött.
A gyógyszerszedéstől idegenkedőknek reménysugár lehet az a legújabb lézeres módszer, amely gyökeresen megszünteti a körömgombásodást. Lényege, hogy egy speciális, nagy energiájú lézerrel sérülés és fájdalom okozása nélkül kezelik a gombás körmöt. Ez a lézer elöli a gombákat, így lehetőséget teremt arra, hogy a körömgomba gyógyszeres kezelés nélkül is gyógyítható legyen.
AJÁNLOTT SZAKORVOSAINK, AKIKNEK SPECIALITÁSA A KÖRÖMGOMBA KEZELÉSE
Dr. Kolát Zsuzsanna
Dr. Stehlich Gábor