Az aknés hegek, foltok szépen eltünthetőek egy gyengébb savas hámlasztással is.
Kémiai hámlasztás célja
A kémiai hámlasztás alkalmas a
fénykárosodott, a ráncos, a heges, az aknés és az elszíneződött bőr kezelésére. A kémiai hámlasztás kontrollált sérülést okoz a bőrfelszínen, mely után
néhány hét alatt egészséges, és egyenletes új hámréteg fejlődik.
Számos különböző kémiai anyagot használnak a hámlasztáshoz. Ilyen pl. a glikol sav, a triklórecetsav (TCA), szalicil sav, vagy a fenol. A különböző kémiai anyagok, különböző fokú sérülést okoznak a bőrben. A felületes hámlasztó anyagok (pl. glikol sav) csak a bőr felső rétegében, az epidermisben okoznak sérülést, és így leginkább az akne és a különféle elszíneződések megszüntetésére alkalmasak. A mélyebb hámlasztók (pl. fenol) a bőr mélyebb rétegében, a dermisben is okoznak sérülést, így a fénykárosodás nyomait, és a ráncokat is képesek eltüntetni. A mélyebb hámlasztó anyagok használata mélyebb sérüléseket is okoz, ezért nagyobb a komplikációk kialakulásának esélye, hosszabb a gyógyulási idő, ugyanakkor látványosabb eredmény érhető el.
A makacs pigmentfoltok, többéves hegek megszűnnek a közepes mélységű kémiai hámlasztás során.
Nem alkalmazható minden esetben a
kémiai hámlasztás. Kontraindikációt jelent a rossz általános egészségi állapot, az aktív gyulladásos állapot, számos gyógyszer alkalmazása (isotretinoin származékok), rossz hegesedési hajlam, számos bőrbetegség, valamint korábbi sebészeti beavatkozások. Konzultáljona kezelőorvossal, hogy az Ön esetében biztonságos-e a kémiai hámlasztás.
A kémiai hámlasztás folyamata
A kémiai hámlasztás első lépéseként alaposan megtisztítják a páciens bőrét. A hámlasztás mélysége az alkalmazott kémiai anyagtól függ. A
nagyon felületes hámlasztás (alacsony koncentrációjú glikol sav, 10-18% triklórecetsav/TCA, vagy a gyümölcssavak/ AHA sav) csupán az elhalt hámsejteket távolítja el az epidermis rétegéből, és szinte semmilyen sérülést nem okoz.
1. A
felületes hámlasztás (AHA savak, 15-20% TCA, szalicilsav, stb. ) során a teljes epidermisz sérül, és új epidermisz (hámréteg) képződik, így a
fénykárosodott és heges bőr megjelenése javul. Az eljárás során égő érzést tapasztal a páciens. A gyógyulási folyamat rövid.
Milyen bőrproblémák esetén jó megoldás az AHA-savas (felületes) hámlasztás?:
• mitesszeres, pattanásos bőrre
• tág pórusú bőrre
• száraz, érdes bőrre
• ráncos bőrre (az apróbb ráncok elsimulnak, a mélyebbek enyhülnek)
• napfénykárosodott, pigmentfoltos bőrre (pl. májfoltok, cloasmák, akne és sérülések utáni foltok, időskori pigmentfoltok, stb.)
• öregedő, megfakult, élettelen bőrre
• felkaron található érdes felrakódásokra (follikuláris hiperkeratózis)
• régen kezelt arcbőrre
A fenolos mélyhámlasztás igazi arcfiatalodáshoz vezet, de a kezelés nem rizikómentes.
2. A
közepes mélységű hámlasztás( 70% glikol sav, 25-35% TCA) a dermis felsőbb rétegét is felsérti, és
stimulálja a kollagén képződést. Általában TCA-t kombinálnak egyéb kémiai anyagokkal (pl. glikol sav). Az eljárás biztonságos, és csak kevés kellemetlenséggel jár. Általában égő érzést tapasztalnak a páciensek, ami hűtőmaszkkal, vagy felületes érzéstelenítővel jól kontrollálható. A hámlasztás után 3-4 napig otthon kell maradni, és a fényvédő használata még hónapokig szükséges lesz.