IR, PCOS, diabetes - hasonló bőrproblémákkal járnak együtt
A túl száraz vagy zsíros, pólusos,mittiszeres, aknés bő rápolása
A cukorbetegség nemcsak a szervezet belső szerveinek működésére van hatással, hanem befolyásolja a test külső jegyeit is. Ezért amellett, hogy szigorúan kontrollálja vércukorszintjét, figyel az étkezésére és rendszeresen mozog, ügyelnie kell a megfelelő bőrápolásra, fogainak és lábfejének egészségére, valamint a látásának megőrzésére.
PCOS, IR és a cukorbetegség összefüggései, bőrelváltozásai
Ha a szem a lélek tükre, akkor a bőr az egészségünk tükre. Amennyiben szerevetünk egyensúlya megbomlik, valamelyik szervünk, szervrendszerünk kóros működése tartóssá válik, úgy azt bőrünk is jelezni fogja.
A szénhidrát-anyagcsere zavarából inzulinrezisztencia (IR) és a cukorbetegség (diabetes) a hormonrendszer érintettsége miatt jellegzetes bőrtünetekkel jár együtt nők és férfiak esetén egyaránt.
A nők leggyakoribb (10-20%-át érinti) endokrin - hormonrendszert érintő – betegsége, a policisztás petefészek szindróma (PCOS) szinte minden esetben zavaró bőrelváltozásokat okoz. Ilyen p
éldául a zsíros vagy épp túl száraz a bőr, mittiszeres, stressz aknés, problémás az arcbőr, amely orális fogamzásgátló szerek alkalmazására sem javul. A
fokozott hajhullás mellet a nem kívánt helyek
felgyorsult szőrnövekedése is zavaró bőrtünetként jelenik meg a PCOS-ben, ami a férfi nemi hormonok túlsúlyával magyarázható.
Az inzulin rezisztencia (IR) hasonló bőrtünetekkel jár, mint a társbetegségnek számító PCOS, melyek súlyossága az enyhe, kozmetikailag jól karban tartható állapotoktól a gyógyszeres kezelést igénylő bőrbetegségekig (pl. akne) terjedhet ki.
A cukorbetegség a legtöbb esetben okoz bőrproblémákat
A cukorbetegség (diabetes) kialakulása viszont jelentősen megnöveli a bőrproblémák kockázatát, ugyanis a cukorbetegek immunrendszere a megváltozott anyagcsere miatt gyengébb, a betegségek könnyebben terjednek szét a szervezetükben, és nehezebben gyógyulnak, mint egészséges társaiknál. Az anyagcsere-zavarral függ össze a gyakori vizelés folyadékhiányhoz vezetnek. Ennek következtében a bőr kiszárad, viszketni kezd, és a sérült hámréteg védtelenné válik a fertőzésekkel szemben. Mivel a cukorbetegek immunrendszere a megváltozott anyagcsere miatt gyengébb, a betegségek könnyebben terjednek szét a szervezetükben, és nehezebben gyógyulnak, mint egészséges társaiknál. A diabetes miatt kialakuló vesekárosodás szintén hozzájárul a bőrbetegségek kialakulásához.
A megfelelő és rendszeres bőrápolással azonban megelőzhetőek az enyhe és a súlyosabb bőrleváltozások is.
Rendszeres és alapos kézmosás
Már az egyszerű
kézmosáshoz is válasszunk olyan kézmosó folyadékot, amely a bőrben is
megtalálható hidratáló faktorokat (NMF) tartalmaznak: pl. glicerint, ureat, nátrium PCA-t (aminosav származék; INCI: Sodium PCA), hialuronsavat (INCI: sodium hyaluronate).
Cukorbetegség esetén javasolt test- és kézápoló készítmények ITT!
Arcápolás
Az arc ápolásához érdemes olyan tisztító oldatokat választani, amelyek segítenek az elhalt hámsejtek eltávolításában, szabályozzák a faggyúmirigyek működését, valamint helyreállítják a bőr savas védőköpenyét. Ezen feladatokra a
gyenge szerves savak alkalmasak: AHA (Alpha Hidroxy Acid, pl. a glikolsav vagy a tejsav), PHA (Polyhydroxy Acid, pl. gluconolactone) vagy a BHA (Beta Hidroxy Acid, közismert nevén szalicilsav). Az arckrémek hidratáló hatásának fokozásához nélkülözhetetlenek az olyan
bőrazonos lipidek, amelyek segítenek megakadályozni a nedvesség elpárolgását a bőr felső rétegéből. Ezen emolliensek közé sorolhatóak a keramidok, koleszterol és a zsírsavak, valamint a növényi olajok is, amelyek a kellemes illatuk mellett remekül táplálják és hidratálják a bőrt.
Míg az
antioxidáns összetevők (C és E vitamin, resveratrol, antociánok, Q10 koenzim, ferulic sav, zöld tea) gátat szabnak a napsugarak és a vegyi (gyógyszer) anyagok okozta káros folyamatoknak, és az esetleges bőrgyulladást is hatékonyan képesek csökkentik.
A bőrérzékenységet, viszketést, irritációt, duzzanatot, pirosságot és a fájdalmat és képesek csökkenteni az egyéb gyulladáscsökkentő hatóanyagok:
adenosine, allantion, aloe vera, édesgyökér- vagy a jól ismert kamillavirág kivonat.
Zsíros, mittiszeres és a pattanásos problémaköre PCOS, IR és a cukorbetegség esetén
Mindhárom betegség esetén érintetté válik a hormonrendszer, pontosabban az androgén (férfi) nemi hormon növekedése és az inzulinszint irregulációja miatt. Mindezek befolyásolják a bőr pórusméreteit, faggyú-, zsír és hámképző képességét. A zsíros bőr pórusainak belsejében a leváló hámsejtek összetapadnak a zsírsejtekkel, amelyek a pórus felszínén oxidálódva mitesszeré válnak. Míg ha túlzott mértékben képződnek, úgy elzárják a pórusok kijáratát és kialakul a komedo, majd ez az oxigén hiányában és a Propionibacteriumok acne jelenlétében kialakul a gyulladásos akné.
Pattanás elleni lépések:
1. Változtass az életmódodon, étkezési szokásaidon, ellenőrizd a vércukorszintedet rendszeresen, és ne várd csodát a gyógyszerektől, kozmetikumoktól ha nem teszel lépéseket az alapbetegséged megszüntetése érdekében!
2. Ne szárítsd le a bőrödet szappanos, habzó, vagy egyéb szárító alkoholos tonikokkal! Ha csíp a tonik pl. a A száraz bőr nem tud megújulni és irritálttá válva hajlamosabb lesz a sérülésekre, bőrfertőzésre. A lúgos, vagyis a magas pH-jú bőr ellenálló képessége lecsökkent, így az eltömődött pórusokban gyorsabban elszaporodik az aknét okozó P. acne:-( Ne használj nagy szemcséjű mechanikai bőrradírt se akne esetén, csak enzimatikus bőrradírt!