Pattanás ellen a természet erejével
Akne kezelése természetes megoldásokkal
2008. április 03. 22:39
Szépség Bróker
Bár a kozmetikai cégek és a gyógyszeripar kellően felfegyverkezett a pattanások (akne) leküzdésére, de ezek mellett ne feledkezzünk meg a legolcsóbb, vagy a legegyszerűbb megoldásokról: egyes vitaminok, nyomelemek, illóolajok, gyógynövények, magvak, algák, stb. Melyek is ezek?
Természet adta megoldások
(gyulladáscsökkentés, immunstimulálás, és normális anyagcsere-, hormonrendszer működésének biztosításával)
Külsőleg alkalmazható
FŐZETEK, OLAJOK:
Gyulladáscsökkenető főzetek:
- cickafark
- citromfű
- csipkebogyó
- boróka
- rozmaring
Bőrgyulladások és pattanásos, aknés arcbőr kezelését kiegészítő
TEAKEVERÉK:
- Vadárvácskafű 3,0 rész
- Bojtorjángyökér 2,0 rész
- Csalánlevél 2,0 rész
- Csipkebogyóhús 2,0 rész
- Édesköménymag 1,0 rész
A teakeverékből 1 púpozott evőkanálnyit 0,5 liter forrásban lévő vízbe teszünk, majd lassú tűzön néhányszor megkeverve felforraljuk. Eután 15–20 percig lefedve állni hagyjuk, majd szűrjük. Ízesítés nélkül, vagy mézzel és citrommal enyhén ízesítve naponta 2–3 adaggal célszerű elfogyasztani.
antibakteriális, ill. gyulladáscsökkentő
OLAJOK:
nem szárító olajok:
- teafaolaj
- szagtlan fokhagyma
szárító olajok:
- csipkebogyóolaj
- szőlőmagolaj
- mirtusz
- jázmin
- kakukkfű
- kamilla
faggyúmirigy működését szabályozzák:
- zsálya
- ylang-ylang
- rózsafa
- gólyaorr
Édesvizi és tengeri
ALGÁK:
- Laminaria alga
- Spirulina alga
- Fuons Algae
- vörös alga
MAGVAK:
Egyes bőrbetegségek (pl. akne, ekcéma, pikkelysömör) kialakulásának megelőzésében – és kezelésében is – nagy szerepük van a telítetlen zsírsavakban gazdag magvak olajainak (pl. ligetszépe, len, kerti borágó, tök, kukoricacsíra), amelyek étrend-kiegészítőként fogyasztandók, de bőrápoló kozmetikai készítmények alapanyagául és/vagy hatóanyagául is szolgálnak.
HOMEOPÁTIÁS készítmények:
Legnagyobb előnyük az, hogy mindenféle mellékhatás nélkül ér el eredményeket, hisz a szervezet öngyógyító erejét használják fel.
- Hepar Sulfuris
- Silicea
- Sulfur
- Eugenia Jambosa
- Arnica Montana
VITAMINOK
A vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk számára az élettani folyamatokhoz, a sejtek anyagcseréjéhez és megfelelõ mûködéséhez. Nem termelnek energiát, és kis mennyiségben kell fogyasztani õket a megfelelõ hatás kifejtéséhez. Megfelelõ, vagy éppen elégtelen bevitelük az egész szervezet, így a bõr egészségére is hatással van: a bõr elváltozásai jelezhetik bizonyos vitaminok hiányát, illetve bizonyos bõrproblémák orvosolhatók a megfelelõ vitamin bevitelével.
A vitamin (retinol)
A bőrápoló szerek "sztárvitaminjai" az A vitamin, amely nélkülözhetetlen a bőr és nyálkahártya épen tartásához. Az. A vitamin /zsíroldékony / leghatékonyabb formája a RETINOL, amelyet csak állati szervezetből lehet nyerni. Forrásai: borjúmáj, csukamájolaj, füstölt angolna, kenőmájas, penészes sajt, tyúktojás. Elővegyülete (mely a szervezetben részben A vitaminná alakul) a béta-karotin (karotinoid), amelyet a sárgarépa tartalmaz nagy mennyiségben, jelentős anti-oxidáns hatással is rendelkezik.
E vitamin (tokoferolok)
A tokoferolok főleg A , C vitaminnal és szelénnel együtt tudja megvédeni a hormon- és enzimrendszerünket a szabadgyököktől, amelyek igen nagy mértékben felszaporodhat a stresszes, szmogos (NO, ózon) városban élők szervezetében. Az E vitamin nagy szerepet játszik a sejtmembránok stabilitásában, A kötőszövet vízmegkötő képességének növelésében és bizonyos fényvédő hatása is van.. Így nem csoda, hogy a kozmetikai cégek nem tudják nélkülözni az e vitamin alkalmazását sem a bőr öregedésének lassításánál, sem a sebgyógyulási folyamatok gyorsításánál. Forrásai: búzacsíraolaj, téli spárga, hámozatlan lenmag, csicseriborsó, pulykakakas, nyers paprika, zellergumó.
F vitamin
Létfontosságú telítetlen zsírsavmolekulák együttese, amelyek főként növényi olajokban találhatóak. Szépségápolási szempontból az egyik legfontosabb vitamin. Hiánya bőrszárazságot, a haj és a köröm töredezését okozhatja, ill. különböző bőrbetegségek (ekcéma, pattanások) formájában jelentkezik. Főbb forrásai: növényi (búzacsíra, napraforgó, szójabab) olajok, dió, mandula, avokádó.
B2 vitamin (riboflavin)
A riboflavin támogatja a bőr gyógyulási folyamatait, valamint szerepet játszik a szénhidrátok, zsírok és fehérjék anyagcseréjében is. Hiánya gyakori szájzugrepedéshez, bőrgyulladáshoz, illetve gyomor- bélrendszeri tünetek kialakulásához vezethet. Forrásai: Tej, joghurt, máj, tojás, hús, szárnyas, hal, élesztő, olajos magvak, hüvelyesek, búza és egyéb gabonanövények korpája.
B3-vitamin (PPfaktor, niacin, nikotinsav, nikotinamid)
A B3-vitaminnak vitaminként két azonos aktivitású molekulája van, a nikotinsav és nikotinamid. A B3 szerepet játszik a nemi hormonok, a tiroxin és az inzulin szintézisében is. A niacinamid ezen keresztül részt vesz a zsírok, a szénhidrátok lebontásában, átalakításában. Hiánybetegségét, a durva bőrt (pellagra) már 1735-ben feljegyezték, amely bőrgyulladással, hasmenéssel, súlyosabb esetben idegrendszeri tünetekkel, elbutulással jár. A niacinamid újabban tört be a kozmetikába. A bőrön, 4%-os gél formájában alkalmazva előnyösnek bizonyult az akne kezelésében. Táplálékaink közül főleg a máj, a húsok, az élesztő, a teljes kiőrlésű gabonalisztek tartalmazzák nagyobb mennyiségben.
B5-vitamin (pantoténsav)
A B5 vitamin testünk természetes antitest termelését is segíti, így erősítve az immunrendszert és biztosítva hatékony védelmet a pattanások ellen. Hasznosnak bizonyult a bélrendszeri megbetegedések kezelésekor is. Hiánya nagyon ritkán fordul elõ. Jelenlétében gyorsul a haj növekedése, serkenti a szõrtüszõk mûködését, egyesek szerint az õszülési folyamatot lassítja. Forrásai: máj, élesztõ, tojás, tej, halikra, méhpempõ.
H-vitamin (biotin)
Megfigyelték, hogy hiánya esetén fokozódik a faggyútermelés, seborrhoeás bõrgyulladás lép fel. Pattanásos, aknés, mitesszeres, faggyúmirigyproblémás bõrre ajánlott készítményekben a fenti megfigyelésekre hivatkozva használják. Forrásai: burgonya, tej, tojás, máj, élesztõ.
C-vitamin (aszkorbinsav)
A bőrápolási termékekben is gyakran előfordul. Antioxidáns hatású, fokozza a bőr ellenállóképességét, és szerepe van a kollagén képzésben, illetve a sebgyógyulásban is. Helyileg a bőrfelszínen adva a C-vitamin a vizsgálatokban során csökkentette a ráncosodást és a napégés súlyosságát.
cink
- az új sejtek képződéséhez elengedhetetlen
- hiányában pattanások jöhetnek elő
- gyorsítja a sebgyógyulási folyamatot
réz
- kötőszövet felépítésében van szerepe
- segítségül van a bőr színét meghatározó melanin előállításában is