SZAKCIKKEK

Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?

Nem, az SPF szám csak az UVB sugarak elleni védelmet jelez

2011. június 08. 15:36
Cikkünk szerzője Dr. Szabó Judit Anna / Dr. AntiAging - Holistic Health & Beauty Center
NEM!
Tény, hogy eddig csak az SPF szám jelezte számunkra, hogy mennyire bízhatunk a napfényvédő krém hatásában, de ma már az UVA elleni védelmét is ellenőríznünk kell, hisz az ultraibolya A sugárzás a bőr mélyebb rétegébe jutva jelentős bőrkárosító hatással bír. A legújabb kutatások szerint a megnövekedett UVA sugarak rákos sejtburjánzást okozhatnak, és lebonthatják a bőrben az UVB sugarak hatására keletkezett D-vitamint is.


Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?  1.kép

Mit jelent az SPF szám?



Az SPF egy angolul rövidítés (Sun Protection Factor, német rövidítése LFS ) ami adott napkrém UVB szűrőképességére utal. Megmutatja, hogy hányszorosára nő bőrünk UVB elleni védekezőképessége, azaz, hogy hányszor hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. Ha pl. 10 perc alatt bőrpír jelentkezne bőrünkön, akkor egy 15 SPF napkrémmel 10x15=150 percig (2,5 óra) tartózkodhatunk a napon leégés nélkül. De ha közben zuhanyoztunk, vagy csobbantunk a hűsítő tengervízben, akkor napkrémünk elveszíti a fényvédő hatását, s újra kell kennünk magunkat 2mg/cm2 mennyiségben. Fontos tudnunk, hogy a magasabb SPF szám nem jelent teljesebb védelmet a nap káros sugarai ellen! A 15-ös SP faktorú napfényvédő már 93%-os UVB fényvédelemmel rendelkezik, míg a 40-as SPF 97%-os védelmet nyújt a leégés ellen, viszont fokozódhat a hatóanyagokkal szembeni bőrérzékenység, allergia alakulhat ki a napkrémmel szemben.

Másik probléma az SPF számmal, hogy nem ad információt a napkrém UVA szembeni védelmére!


Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?  2.kép

Miért is olyan fontos az UVA elleni védelem?




UV A sugarak hatása a bőrre és a szervezetre:

• hatásukra csak az előpigment (un. feomelanin/ sárgás, vöröses színű) keletkezik a bőrben, ezért az UVA-sugaraknak köszönhető a barnaság csak átmeneti, nem tartós, és nem nyújt fényvédelmet a bőr számára
• hosszabb hullámhosszuk miatt a bőr mélyebb rétegeibe bejutva átmenetileg leállítják a kötőszöveti sejtek kollagén és elasztin termelődését, ami a bőr korai öregedéséhez vezet. (Képes átjutni az ablaküvegen és az autóüvegen is!!!)
• az UVA sugarak tehetők felelőssé a napallergia (apró, pirosas,viszkető, csomócskák a vállon, dekoltázson, karon; polimorf fénydermatózis, Mallorca-akne), vagy a kóros pigmentfoltok kialakulásáért, de szerepet játszanak a bőr rákos elfajulásában is
UVA sugarak is okozhatnak leégést és napszúrást is!

Mi jelzi a napkrém UVA elleni védelmét?



Az UVA napfénysugárzással szembeni védelemre ad útmutatást a napkrémek tubusán a következő minőségjelző szavak:

- „alacsony”, „közepes”, „magas”, „ultra”
- „low”, „medium”, „high”, „ultra” UVA protection

Nem megbízható napfényvédők, amelyeken a következőket olvashatja:
• 100 %-os védelem az UV sugárzás ellen: „sunblocker” (napsugárzást megállító), vagy a „teljes védelem”
• „Egésznapos védelem”
• egyenlő SPF számmal jelzik az UVB és az UVA védelmet
Ezek a napfényvédők nem felelnek meg a Nemzetközi Napvédő Faktor Vizsgálati Szabványának! További részletek…


Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?  3.kép

A szoláriummal felkészíthetem a bőrömet a nyári napozáshoz?



NEM!

A szolárium csövek 97-99%-ban UVA sugarakat bocsájtanak ki, így nem alkalmasak sem tartós barnulás biztosítására (lásd előbb UVA hatásait), sem a bőr védelmét fokozni a nagydózisú UVB sugarak ellen, így a bőrt sem tudják felkészíteni a nyaraláskor oly kedvelt napozásra. Jelentőségüket eddig próbálták hangsúlyozni a téli D vitamin képződés elősegítésében, de időközben kiderült, hogy csak az UVB sugarak játszanak szerepet a D vitamin képződésben, amelyek csupán 1-3%-át teszik ki a szoláriumok fénykibocsájtásának.

Forrás: Dr. Molnár Béla / melanoma blog

Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?  4.kép

Hogyan tudok tartósan lebarnulni?



A barnaság az UV-sugárzást követő napok során alakul ki a bőrben. Az UVA-sugarak mélyre hatolnak az irhában, és kevéssé hajlamosak bőrpír, gyulladásos folyamatok kiváltására. Viszont azonnali pigmentációt okoznak. Hatásukra csak az előpigment sötétedik a bőrben, ezért az UVA-sugaraknak köszönhető barnaság csak átmeneti, nem tartós, és nem jelent fényvédelmet sem a bőr számára. Az UVB-sugarak csak hosszabb idő – néhány nap alatt – fejtik ki hatásukat. Az UVB-sugarak jelentős mértékben stimulálják a melaninszintézist. Hatásukra késleltetett, tartós barnulás következik be. A keletkező melanin a sejtmag védelmét igyekszik biztosítani, és a keratinocitákba vándorol. A melanintermelés következtében kialakuló barnaság jelentős fényvédelmet biztosít a bőr számára. A melanin ugyanis a szarurétegen áthatoló UVA- és UVB-sugarak 90%-át elnyeli.


Mi a biztonságos napozás titka?



Az első napozást csak délutánra, kb. 15 óra utánra tervezzük be. Ehhez válaszon a bőrtípusunknak megfelelő állagú (zsíros bőrüek naptejet, száraz bőrüek krémet) magas UVB (SPF ) és UVA elleni védelmet nyújtó napkérmet. Ha már egy alapbarnaság kialakult, akkor nyugodtan használhat alacsonyabb SP faktorszámú nepfényvédő készítményt, de az UVA elleni védelme annak is legyen "magas", vagy "ultra" jelzésű. A barna bőrű, "napfénykondícionált" egyének se napzzanak 11.00 és 13.00 óra között a tűző napon, homokon, vagy vízben. Őket sem képes megvédeni egyik napfényvédő készítmény sem a káros UV sugaraktól!
Napozás előtt 15-20 perccel hamarabb kenje be bőrét megfelelő mennyiségű napfényvédő készítménnyel ( arcra kb. 1 teáskanálnyit, tetsre 2 evőkanálnyit!). Vízzel való érintkezés után mindig kenje újra arcát, testét!
ALAPSZABÁLY: sminkben, alapozóval bekent arccal ne napozzunk!

Gyerekek, vagy érzékeny bőrűek számára válasszon inkább ásványi hatóanyagú napkrémet ( titán-dioxid, cink-oxid), ugyanis ezek a mikropigmentek nem szívódnak fel a bőrbe és allergiát, vagy fényérzékenységet sem okoznak . Fényvédő hatásuk abban rejlik, hogy a napfény jelentős részét visszaverik és szétszorják, így hatásosan védenek mind az UVA, mind az UVB sugarak ellen!

Kellemes nyarat!






© 2010 szepsegbroker.hu | Elég csak az SPF számot nézni napfényvédő választásnál?
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák






Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink