SZAKCIKKEK

Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?

Szemhéjduzzanat, táskás szem kialakulának oka, orvosi és kozmetikai kezelési lehetőségei

2009. január 06. 00:09
Dr. Szabó Judit Anna
A táskás szem elgyötört külsőt kölcsönöznek az arcnak, idősebbnek, sőt, csúnyábbnak látszik tőle a vendég még akkor is, ha bőre fiatalosan üde és feszes. A táskás, puffadt szemek leggyakoribb oka a felesleges zsír vagy folyadék felhalmozódása. Egyszerűen azoknál is kialakulhat, akik hason alszanak (feltehetően a szövetközi folyadék gravitációs vándorlása miatt), ezek viszont többnyire csak a reggeli órákban láthatók.


Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?  1.kép

Szemhéjduzzanat lehetséges okai



Gyakori ok a vashiány okozta vérszegénység (pl.menstruáló és a terhes nők), ahol a táskák a szövetek elégtelen oxigénizációjára utalnak. Számos betegség tünete is lehet a szemhéjduzzanat (vese-, máj-, anyagcsere-, általános keringési zavarok, melléküreg-gyulladás, hipotireozis, angioödéma, szerte terjedő herpesz, szinusztrombózis, esetleg rosszindulatú daganat).

Mivel a szem körüli bőr a legvékonyabb az egész testünkön, így egyes bőrbetegségek esetén itt igen kifejező lehet a tünetek megjelenése, pl. atópiás dermatitisz, kontakt dermatitisz, amelyek főleg allergiás (ilyenkor főleg viszketéssel jár) vagy irritatív (ez inkább csípő érzést provokál) jellegűek. Ilyenkor az allergén és az irritáló anyag kiiktatása mellett az oralis antihisztamin kezelést választják szívesebben a bőrgyógyász szakorvosok, hisz a lokális szteroid (esetleg immunmodulánsok) krémek folyamatos használatuk során további helyi szövődményeket idéznek elő. Helyileg inkább a hideg borogatást és bőrpuhító készítményeket javasolják.

A szemhéj egyéb gyulladásos állapotaiban (blefaritisz =Meibom-mirigy gyulladása=árpa, cellulitisz, konjuctivisz, keratitisz), amelyeket ha baktérium okoz, akkor a szemész vagy bőrgyógyász szakorvosok célzott antibiotikus oralis és helyi kezeléssel orvosolja. Amennyiben sérülés által keletkeztek, úgy maradnak a hagyományos kamillateás borogatásnál, szemhéjmasszázsnál, és egyéb szemhéjtisztító folyadék alkalmazásánál.
Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?  2.kép
A rozáceát is gyakran kísérik a szemhéjon jelentkező duzzanatok, kiemelkedések. Orvosi ellátás kereteiben belül szájon keresztüli antibiotikumok és helyi gyógyszerkészítmények (0,75% -os metronidazol, azelasav gél) használatosak.

Fitoterápiás megoldásokkal is szép eredményt lehet elérni az allergiás, gyulladásos, vagy akár a fáradt szem duzzanat esetén is. Ezek közé tartozik a szemvidítőfű szemcsepp (borogatásra), az ápisz, a hamamellis és a kálim klorátum.

A lehetséges betegségek kizárása után kezdődhet csak a szemduzzanat eltüntetése, amely a bőrgyógyászok számára sem könnyű feladat. Érösszehúzó gyógyszeres krémeket és/vagy kozmetikumokat, esetleg homeopátiás készítményeket javasolnak.

Ezek mellett felhívják a figyelmet az életmódbeli változtatásokra is (elegendő alvás, szükséges mennyiségű folyadék- és tápanyagbevitel, megfelelő fej-alápárnázási technika), amelyek következetes betartásával jelentősen csökkenthetőek a panaszok.
Gyulladásos okok hiányában is lehet duzzadt, ödémás a szem környéke. Ebben az esetben a kötőszövet a kelleténél több folyadékot raktároz, a bőr kidomborodik, amelyet leggyakrabban felkeléskor észleljük. Az ok: vízszintes fekvéskor a szervezet vízterei átrendeződnek, és az álló helyzethez képest megnő az arcban a hidrosztatikai nyomás, vagyis belepréselődik a folyadék a kötőszövetbe. Felkelés, néhány percnyi járkálás, némi hideg vizes arcmosás, jégkockás dörzsölgetés hatására megszűnik a duzzanat.

A szemkörnyékápolók közül az összehúzó jellegűek a megfelelőek, mivel a bőrfelszín megfeszítése segít visszaterelni a folyadékot a nyirokkeringésbe. Ha a szemhéjduzzanat állandósul, akkor az ödéma szervülésének veszélye áll fenn: a folyadék fehérje komponensei lerakódnak, s megvastagítják a kötőszövetet, amely a zsírlebenyekben tartós duzzanatot, un. ödémás zsírtáskát hoznak létre (táskás szem). Az erős, átmeneti szemkörnyéki duzzanat érett bőr esetében maradandó következménnyel járhat, hisz a csökkent mennyiségű kollagén és elasztin rostok miatt rugalmatlanná vált bőr megnyúlásához vezet és tartós bőrfelesleget fog produkálni.

ÚJABB megoldási lehetőségek a szemhéjduzzanat megszüntetésére!



A fokozatosság elvét betartva a szemhéjplasztika előtt érdemes próbálkozni a XXI.század technikai vívmányaival is, mint pl.
- fényterápiás ( ELOS),
- kombinált, fájdalommentes kozmetikai kezelési programmal,
- frakcionált lézerkezelés,
- rádiófrekvenciás kezelés/ PELLEVE,
- frakcionált RF technológia / VIVACE ,
- mikrofókuszált ultrahang/ HIFU UTIMS,
- stb. bőrfeszesítő, rejuvenáló hatású kozmetikai és orvos-esztétikai megoldásokkal, vagy a BIOLIFTINGgel ,
amennyiben a szemhéj bőrfeleslege még nem jelentős (30-45 év között). Az utóbbi néhány évben igazán hatásos eredményekről számolnak be a a szemhéjduzzanat látványos kezeléséről nem csak a készülékgyártó cégek, hanem igazolják ezt a bőrgyógyász-kozmetológusok, a lézerspecialisták és a kozmetikus mesterek tapasztalataik is.
Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?  3.kép
Ha mindezeken már túl vagyunk, és szervi betegség nem áll a tartós szemhéjduzzanat mögött, érdemes plasztikai sebészhez fordulni. A felső szemhéjon akkor végzik el a kozmetikai jellegű műtétet, a szemhéjplasztikát, ha a felső bőrredő a szempillasorra ráfekszik, vagy túl ér azon, és így a látást is zavarja. Ha az alsó szemhéj lazasága enyhe mértékű, csupán kialvatlannak tűnik a szem. Amennyiben a petyhüdtség igen feltűnő, az már valóban az évgyűrűk számának növekedést jelzi az arcon, sőt, gyengíthetik a szem normális működését is. A felső szemhéj műtétje során az ívelt metszés a szem haránt redőjében fut. Míg az alsó szemhéjplasztika során a szemhéjszéllel párhuzamosan, közvetlenül a szempillasor alatt történik a bemetszés, amely ívelten kanyarodik ki az oldalsó szemzug redőjébe. Nem mindig elégséges csak a bőrfelesleget eltávolítani, gyakran ki kell egészíteni a műtétet a zsírpárnák megkisebbítésével is. A bőrvarrást követően a sebeket speciális tapaszokkal fedik le. Ezek a látást nem zavarják, de megakadályozzák a szemhéjduzzanat kialakulását és biztosítják a gyors és hegmentes gyógyulást. Szemduzzanat csökkentése érdekében érdemes a szemhéj mikrokeringésén javítani, de párhuzamosan növelni kell a szemhéj bőrének rugalmasságát és vízmegkötő képességét is:
Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?  4.kép
Édesgyökér -kivonat

bőrnyugtató hatásával csökkenti a szem alatti puffadtságot,


Chondrus Crispus/ vörös alga

nyugtató és lazító, pangást csökkentő

Ginzeng

antioxidáns hatású, fokozza a bőrben a mikrovérkeringést gyogynoveny

Koffein és az L-karnitin

kontroll alatt tartja a mikrocirkulációt és antiödémás efektussal rendelkezik

Limnanthes alba/tajtékvirág

optimális hidratáltságot biztosít a bőr számára

Avokadin

30%-ban fitoösztrogén tartalmú, a bőr természetes lipirétegének kialakításában segít

Szójabab

fitoösztrogén protein, csökkenti az öregedésért felelős szabadgyökök szintjét, növelik a vérerek rugalmasságát

Fitobroside

liposzóma diszperzió, csökkenti a bőr vizveszteségét, növeli rugalmasságát Aloe és mandulaolaj - lágyítja és hidratálja a szemkörnyéki érzékeny bőrfelületet

Butyrospermum parkii / Karitévaj, sheavaj, galam, afrikai vajfa

jelenleg a legnépszerűbb öregedésgátló ( ráncmegelőző, hidratáló, bőrlazító, napvédő), amelyet magas zsírtartalmának köszönhet

E , H vitaminok

intenzív ránctalanító hatással rendelkeznek

Amennyiben gyulladásos, allergiás eredetű szemduzzanatról van szó, úgy antiszeptikus növényi hatóanyagokat kell keresni a kozmetikumokban:



Boswellia sacra / Tömjén

(balzsamfa)-Illóolaja gyulladáscsökkentő, eredményesen lassítja a bőr megereszkedését. Antiszeptikus hatása miatt alkalmas szeborreás és rozáceás bőrre is;

Borago officinalis / Borágó

(uborkafa)-magjának olaja gazdag linolsavban, amit a szervezet gamma-linolénsavvá (GLA) alakít át. A GLA hidratáló, rugalmasító anyag, kedvező hatással van a krónikusan irritált, hámló bőrre, a seborreás, és pszoriázisos, száraz bőrre(atópiás ekcéma). Az omega6-zsírsav tartalmánál fogva természetes antioxidáns, mélytápláló és erős ránctalanító hatású. kamilla

Bisabolol

Az orvosi székfű, azaz a kamilla illóolajának egyik hatóanyaga magas pantoténsav-tartalma gyorsítja a gyógyulási és tisztulási folyamatokat, antibakteriális és gombaölő hatású. Megszünteti a vértolulást, az irrtációt, nyugtatja az érzékeny bőrt. Érzékeny és rozáceás bőrre ajánlott készítményekben használatos. DE! Óvatosan bánjunk a kamillás borogatással! Ugyanis nagyon sokan allergiásak erre a gyógynövényre, s alkalmazásával épp az ellenkező hatást érik el: a szem begyullad.;

Bioflavonoidok:



Rutin vagy rutén

természetes vírusölő, gyulladáscsökkentő és anti-allergén hatású. Csökkenti a kapilláris vérerek törékenységét.

Hesperidin

Erõs baktérium és vírus pusztító képességû.

Pycnogenol

20-szor erősebb antioxidáns mint a C-vitamin, és 50-szer hatékonyabb mint az E-vitamin. A picnogenol vízben oldódik, a vérárammal a test minden részébe eljut.

Quercetin

jelentős gyulladáscsökkentő hatású, gátolja a a hisztamin és más allergének keletkezését és szétszóródását. Emellett erős antioxidáns és segíti a C-vitamin felszívódását.

A nagyobb gyógyszer és kozmetikai cégek gyulladásos eredetű szemduzzanatra is kidolgoztak speciális fél- és szintetikus hatóanyagokat (pl. Toléridine® komplex).



© 2010 szepsegbroker.hu | Szemhéjduzzanat, ödémás szem- Mit csináljak vele?
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák















Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink