Sok kérdés merül fel bennünk az „érett bőr” kapcsán. Hogyan is néz ki egy érett bőr? Milyen a karakterisztikája? Hány éves kortól tekinthető egy bőr érettnek? Hogyan és miért öregszik a bőrünk? Mivel gyorsítjuk fel és hogyan késleltethetjük a bőröregedést? Milyen készítményeket érdemes használni egy 40 év feletti bőrre?
Érett, öregedő bőr...
Mi is történik ilyenkor a bőrömmel?
Számos dolog megváltozik azáltal, hogy az öregedés során a lebontó folyamatok kerülnek túlsúlyba. Az évek múlásával a sejtmetabolizmusunk fokozatosan lelassul, így a bőrsejtjeink regenerációs ideje a fiatalkori 28 napról 30-34 napra nyúlik meg. Ennek kezdeti jeleit már a 20-as éveink végén észlelhetjük az első szemkörnyéki szarkalábak megjelenésével. Majd a 40-es éveink elején egyre több mimikai ráncot, mélyülő gravitációs ráncot, bőrhibát, barna foltot vélünk felfedezni arcunkon.
Honnan lehet felismerni egy érett bőrt?
• Száraz (víz és lipid hiányos), gyakran hámlik is
• Vékony és érzékeny
• Fénytelen
• Halvány sárgás-szürkés színű
• Petyhüdt, tónusa és feszessége csökkent
• Felszínes és mély ráncok
• Nyitott pórusok
• Hiperpigmentált, barna időskori foltok (arcon, dekoltázson, kézfejen is!)
Mi történik öregedés folyamán, miért öregszik oly gyorsan a bőrünk?
A különböző oxidatív stresszhatások (környezeti: UV sugárzás, szmog, páradús vagy túl száraz levegő, dohányzás, alkohol fogyasztás, kemikáliák, kórokozók, helytelen táplálkozás, mozgásszegény életmód; belső eredetűek: kevés, rossz minőségű alvás, pszichés terhelés, stresszes munka aktív pihenés nélkül, multidesk és hosszas eszközhasználat, stb.) a bőrsejtekben anti-oxidatív folyamatokért felelős proteoszómái kimerülnek. Felszaporodnak a reaktív, szabad elektronokkal rendelkező oxidatív anyagok (ROS/ relative oxygen species: hidrogén-peroxid, szuperoxid, valamint nitrogén-monoxid, gyulladásos citokinek), melyek aktiválják az un. „kollagén gyilkosokat” (MMPs, AP1, ILA2, stb.), és inaktiválják a „kollagén képző" és sejtregeneráló növekedési faktorokat.
Milyen eltéréseket, változásokat fedezhetünk fel az öregedő, érett bőrön?
Az egyes elváltozások miért alakulnak ki pontosan?
- halvány sárgás-szürke, élettelen arcszín +
- tompa fény az anyagcsere lelassulása, romlik a hám tápanyagellátása, a véredények sűrűsége 30%-kal csökken
- megvastagodott szaruréteg a károsodott keratinképződés-lebomlás miatt
- elvékonyodott irharéteg +
- bőr feszessége, rugalmassága csökkent +
- ráncok számának és mélységének növekedése a kollagén, elasztin, GAG/ hyaluronsav mennyiségének csökkenése miatt
- száraz tapintat, érdes felszín, érzékeny bőr -csökkent a lipid- és víztartalom, fokozott vízvesztés (TEWL)
- bőrsérülések, heges felszín -lelassult, kóros sebgyógyulás folyamat
- irritált, „ideges” bőrfelszín, ekcéma, dermatitis – megbomlott barrier réteg, csökkent ceramid tartalom és bőrimmunitás miatt (érzékennyé válik a korábban jól tolerált krémekre, gélekre, kemikáliákra)
- pigmentfoltok, májfoltok - a gyulladásfaktorok, ROS által felfokozódott melanin termelődés, kóros lipofuszcin aktivitás
- kipirosodásra hajlamossá váló bőr (teleangiectasia, cuperosa, rosacea)- az erek rugalmasságának csökkenése, NO-szint megemelkedése a kapillárisok falában
- állandósult artériás érkacsok is megjelenhetnek
- pórusok kitágulása az akadályozott bőrlégzés -károsodott anyagcsere folyamatok
- aknés pontok, területek, pusztulák megjelenése a hormonális változások miatt (ösztrogén csökken, míg az androgének növekednek)
- bőrkinövések, fibrómák figyelhetőek meg az orcán, nyakon a károsodott DNS-sek, a sejtmutációk miatt, de egyre gyakrabban kóros bőrfolyamatok is elindulnak (pl. basalioma, melanoma)
Milyen életkornál beszélhetünk érett bőrről?
Általában 35 éves kortól beszélhetünk érett bőrről, de valójában nagy egyéni eltérések léteznek. Biológiai életkorunk sokszor nem áll párhuzamban bőrünk minőségével, egészségével, ráncaink számával, mélységével. Az epigenetikusok megállapították, hogy testünk, szervezetünk öregedésénél nem a genetikai adottságok játszák a főszerepet, hanem a külső, környezeti és életmódbeli tényezők, mégpedig elég nagy arányban: 75-80%-ban. Tehát hamis illúziókat kerget az, aki szülei, nagyszülei arcbőrét veszi viszonyítási alapként, amikor elképzeli magát az ő korukban. Ellenben nem kalkulál azzal, hogy az elmúlt 30-50 évben mennyire megváltozott környezetünk szennyezettsége, életmódunk és táplálkozásunk.
Mi pörgeti fel biológiai óránkat, mi öregíti bőrünket a legjobban?
Bőrünkre a legnagyobb csapást az UV sugarakkal tehetjük, a bőröregedés 80%-ért ezek tehetők felelőssé. De nem csak a nyári leégésért és barnaságért felelős UVB sugarakat, hanem az ablak- és autóüvegeken áthatoló, a szolárium fényskálájának 97%-át adó UVA fénynyalábok, vagy a LED, neon égőkből származó HEV sugarak dermisz aljáig eljutó roncsoló hatásával is számolnunk kell.
További „kollagén-gyilkosaink” a dohányzás, a rendszeres drog- és alkoholfogyasztás, vagy a cukrozott italok, a szénhidrátokban, adalékanyagokban gazdag, de tápanyagokban és rostban szegény ételek (fastfood, junkfood) korlátoktól mentes fogyasztása. Ráadásul nem elhanyagolható környezeti stressz ér minket a felgyorsult, urbanizált világunkban, a túlpörgetett munkatempónk, multidesk üzemmódunk miatt kialakuló feszültség, elégedetlenség következményes zavart alvással megtetézve. A pihenésre, aktív és rendszeres kikapcsolódásra időt nem szánva miért is várhatnánk el szervezetünktől, hogy ugyanúgy öregedjen, mint nagyszüleinké vagy szüleinké?
Bármennyire is meglepő, de védő genetikai programjainkat mi kódoljuk át a helytelen életmódunkkal.
Az öregedés belső, hormonális, szervrendszeri változásait szabályozni tudjuk, ha erre tudatosan figyelünk és aktívan cselekszünk. Számos öregkorral járó betegséget elkerülhetünk, lényegesen magasabb életminőségben, méltóságban, s ráadásul szép bőrben öregedhetünk meg, ha felelősségteljesen tekintünk egészségünkre, életmódunkra, táplálkozásunkra, szokásainkra. Mert ne feledjük, arcbőrünk, testünk állaga, formája visszatükrözi élettörténetünket, életmódunkat, szokásainkat és lelki állapotunkat is.
Hogyan regenerálhatjuk az érett bőrt?
Hogyan lassíthatjuk a bőröregedést?
Az ideális az lenne, ha már fiatalabb éveinkben elkezdnénk a tudatos védekezést a bőröregedés ellen az egészséges életmódunk, táplálkozásunk a helyes bőrrutin kialakításával, valamint a mindennapos napfényvédelemmel.
Helyes bőrrutin kialakítása lépésről-lépésre az alábbi videóban ;-)
De sohasem késő, még 40, vagy akár 60 év felett is érdemes komolyabb és következetes bőrápolásra elszánni magunkat. Célozzuk meg a következőket:
- Elhalt szarusejtek eltávolítása
- Bőr normál savas pH-jának helyreállítása (4,7-5,7 pH)
- Bőrlégzés fokozása
- Víz- és lipidtartalmának növelése
- Bőr kapillárisainak kondicionálása, a keringés fokozása
- Fibroblasztok aktiválása - hialuronsav, kollagén termelés fokozása
- Kollagén, elasztin lebontás megfékezése
- Oxidatív folyamatok lelassítása, bőrregenerálás fokozása
- Fényvédelem minden nap!
Kedves Látogató! Tájékoztatunk, hogy honlapunkon a felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával és az Elfogadom gombra kattintással a tájékoztatásunkat tudomásul veszed. Részletesebb tájékoztatást erről az adatkezelési tájékoztatóban olvashatsz. Némely süti használatához az alábbi hozzájárulásod is szükséges.