SZAKCIKKEK

Miért van szükség könnyekre?

Szipogóktól a bőgő masinákig

2013. július 13. 13:10
Gulyás Gabriella Anna
Érzelmeink, valamilyen irritáló anyag vagy az erős fény is azonnali könnytermelést tudnak kiváltani.


Miért van szükség könnyekre? 1.kép

Hogyan termelődik a könny és miért?



Biztosan sokan gondolkodtak már azon, hogy tulajdonképpen mi befolyásolja mikor sírjuk el magunkat, könnyezünk-e vagy zokogunk és egyáltalán miért sós a könny?
Érzelmeink, valamilyen irritáló anyag vagy az erős fény is azonnali könnytermelést tudnak kiváltani. Az érzelmek (öröm vagy bánat) által kiváltott sírás a szervezet mélyéről is távozásra bírnak bizonyos dolgokat, ezáltal segíthetik a gyógyulást, állítják a kutatók. Érzelmeink alapján magasabb szintű agyi centrumok utasítják termelésre a könnymirigyeket. A hormonok közül pedig a nők prolaktinjáról illetve a férfiak androgénjeiről derült ki, hogy egyértelműen szerepük van a könnyfakasztásban.

Miért van szükség könnyekre? 2.kép

Honnan jönnek a könnyek?



Először is azt kell megemlítenünk, hogy a könnynek nagyon fontos szerepe van az éleslátásban, valamint a kötőhártya és a szaruhártya épségének megőrzésében úgy, hogy nedvesen tartja, oxigénnel és tápanyagokkal látja el és védi a szemet a fertőzésekkel és sérülésekkel szemben. Előfordul, hogy nagy mennyiségben termelődik azért, hogy kimossa a szemből az odakerült káros anyagokat. A sírásnak fontos szerepe van a kommunikációban is, különösen gyermekek esetén.
Miért van szükség könnyekre? 3.kép

Hogyan működik a könnyelvezető rendszer?



A könnytermelő mirigyeket és a könnyelvezető rendszert együttesen könnykészüléknek szokták hívni. A szemet beborító könnyfilm három részből áll és ezek együttesen látják el a már említett feladatokat.
Első réteg: Kívülről a könnyfilmet egy vékony olajos réteg fedi. A könnyfilm termelése a szemszél szélén elhelyezkedő mirigyek feladata, melyek tulajdonképpen módosult faggyúmirigyek. Váladékuk összekeveredve a könnyel megakadályozza a gyors elpárolgást.
Második réteg: A vizes könnyréteg adja a könny legnagyobb térfogatú részét, a könnyfilm vastagságának 90 százalékát. Túlnyomó része víz, ionokat, oxigént, tápanyagokat és fehérjéket tartalmaz.
Harmadik réteg: A könny legalsó, nyákos rétege védi, nedvesen tartja, a pislogáshoz síkossá teszi a szaru-és kötőhártyát. Ez az anyag jó szolgálatot tesz akkor is, ha például idegen test kerül a szemünkbe.

Miből van a könny?



A könny átlátszó, erősen sós ízű, enyhén lúgos kémhatású folyadék. Az átlagosan szükséges könnytermelés napi 1-3 ml.
Az oldott sók és ionok közül a legfontosabb a vérplazmához hasonló arányban jelenlévő nátrium és klorid ion (3%), és a nagyobb koncentrációjú mangán, kálium és a hidrokarbonát ion. A vérplazma fehérjéi közül megtalálhatóak az albumin, immunoglobulinok és antitestek, bár nagyon kicsi arányban. Az antitestek a kórokozók elleni védelemben nélkülözhetetlen immunrendszeri fehérjék. A szemfelszín sejtjei számára fontos hormonok és növekedési faktorok is megtalálhatóak a könnyben.

A krokodil könnyek összetétele más?



Zokogó sírásnál az alapmennyiségű könnynél százszor több folyadék képződhet. Ilyenkor a vizes fázis aránya megnő, s emiatt az egyéb összetevők aránya is megváltozhat attól függően, milyen idegrendszeri jel váltotta ki a sírást. A krokodil könnyek több nátriumot viszont kevesebb káliumot tartalmaznak és az immunoglobulinok aránya is csökken.

Sírjunk bátran, jót tesz a szemünknek és a lelkünknek!


Forrás: www.hazipatika.hu
Képek: Roy Lichtenstein




© 2010 szepsegbroker.hu | Miért van szükség könnyekre?
Minden jog fenntartva! | A weboldal tartalma nem másolható a tulajdonos írásos beleegyezése nélkül.



Hozzászólások:

Nincs hozzászólás...
Ahhoz, hogy hozzászólhass regisztráció és belépés szükséges.




Kapcsolódó galériák






Kapcsolódó szakcikkek





Gyorslinkek

Szakemberek

Partnereink