A hatékony fogyás alapja a fokozott anyagcsere
Anyagcserefokozó táplálék kiegészítők
2010. október 10. 11:23
Szépség Bróker
A hatékony, egészséges és természetes fogyás alapja az anyagcsere fokozása. Cikkünkben összegyűjtöttük, melyek azok a legnépszerűbb táplálék kiegészítők, melyek fokozzák az anyagcserét, és így segítenek az ideális testsúly elérésében.
Az anyagcsere felgyorsítása
Az egyik legfontosabb szabály, hogy ne hagyjuk ki a reggeli étkezést, ugyanis éjszaka, alvás közben lelassul az anyagcsere, ugyanakkor a reggeli elfogyasztása segít újra felgyorsítani azt. A megfelelő reggeli összetett szénhidrátokat tartalmaz (pl. zablisztből vagy teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, tojásfehérje és gyümölcs).
Sokunk még abban a hitben él, hogy ha zsírszegény diétát folytatunk, akkor szervezetünk elégeti a lerakódott zsírt. Ez alapvető tévedés. A fogyasztó italok, étrend kiegészítők gyártói ugyanis
a zsírt szénhidráttal pótolják, s ez lehetetlenné teszi a zsírvesztést. A szervezet ugyanis a túlzott szénhidrát mennyiséget a zsírszövetben raktározza el, vagyis ezekkel a készítményekkel nem lehet fogyni, csak hízni igen könnyen.
Ahhoz, hogy anyagcsere folyamataink napközben se lassuljanak le, hanem megfelelő szinten maradjanak, napi 5-6 étkezés szükséges. Ez nem azt jelenti, hogy naponta 5-6 alkalommal tele kell ennünk magunkat, hanem azt, hogy naponta többször együnk, kevesebbet. Ezt könnyen beiktathatjuk mindennapjainkba, nem igényel nagy változtatást. Könnyű reggeliként fogyasszunk szénhidrátokat, tízóraira némi gyümölcsöt, vagy joghurtot, délben az ebédre szánt étel kétharmadát fogyasszuk csak el, és az egyharmadát tartsuk meg uzsonnára, majd este egy könnyű vacsorával (sovány hús, zöldség, gyümölcs) zárjuk le a napot.
Ha nem eszünk egyszerre sokat, ami meghaladja szervezetünk aktuális energiaigényét, akkor nem viszünk be olyan felesleget, melyet szervezetünk kénytelen zsírként raktározni, későbbi felhasználásra.
Ez a kulcs az anyagcsere felgyorsításában.
Sose felejtsük el a helyes fogyókúra alapszabályát: a megfelelő étrendnek rendszeres testmozgással kell párosulnia! A testmozgásnál jobban semmi sem gyorsítja fel az anyagcserét!
A fogyókúra megkezdése előtt mindenképpen érdemes tisztázni, hogy nincs-e valamilyen egészségügyi probléma a súlygyarapodás hátterében. A változatlan kalória bevitel mellett jelentkező hízás ugyanis utalhat pl. pajzsmirigy betegségre. Ez esetben a fogyás első lépéseként vissza kell állítani a hormonszint egyensúlyát.
Milyen táplálékot és étrend-kiegészítők gyorsítják az anyagcserét?
Megfelelő étrend és rendszeres testmozgás mellett segítségünkre lehet még néhány étrend kiegészítő is, melyek hatékonyan fokozzák az anyagcserét, így segítik a fogyást, és segítségünkre lehetnek a betegségek megelőzésében is.
A minőségi táplálék és táplálék-kiegészítők jellemzői:
- alacsony szénhidrát tartalmuk
- alacsony a glikémiás indexük (GI) , (pl. 2 evőkanál citrom 30%-kal csökkentheti a GI-et)
- rostban és fehérjében gazdagok
- megfelelő energiát szolgáltatnak a sejtek számára
- magas az antioxidáns kapacitásuk: semlegesítik az anyagcsere-folyamatok során keletkezett méreganyagokat, erősítik az immunrendszert
Koffein
A jól ismert stimuláns, a koffein természetes állapotában a kávéban, a teában, a csokoládéban, kólaszármazékokban, a guarana növényben és a kólamagban található meg. Ajánlott napi mennyisége: 100-200mg.
A koffein ún. termogén (
zsírégető) anyag, ugyanis segít
felgyorsítani az anyagcserét, testünk kalóriaégetését.
A koffein stimulálja a mellékvesét, hogy az több epinefrint, norepinefrint (adrenalin), és dopamint termeljen, ami mobilizálja a zsírokat, növeli az energiaszintet és az állóképességet. Tehát a koffein jóval hatásosabbá teheti zsírégető edzéseinket.
Mivel a
koffein elvonja a vizet a szervezetből, fogyasztása után fontos hogy növeljük a vízbevitelt is. A napi 1,5-2 l folyadék bevitele mellett minden csésze elfogyasztott kávé után legalább 2 csésze víz elfogyasztása szükséges a szervezet egyensúlyához.
Terhesség vagy szoptatás ideje alatt, szívproblémák esetén, illetve koffeinnel szembeni túlérzékenység esetén a koffeinfogyasztás nem ajánlott.
A koffein túladagolása múló reszketést, felgyorsult szívdobogást és álmatlanságot okozhat.
L-Carnitin
Az L-Carnitin
gyorsítja a zsírégetést, és javítja a mérgező anyagcseretermékek kiválasztását. A sejtszinten történő szabad zsírsav szállítás és égetés az L-Carnitin segítségével történhet csak meg. Az L-Carnitin ennek köszönhetően
segíti a normális szívműködést, megakadályozza a tejsav felhalmozódását az izmokban, javítja az izmok oxigénellátását, így növeli az állóképességet és késlelteti a fáradtságot.
A folyékony formában bevitt L-Carnitin előnye hogy gyorsabban és tökéletesebben szívódik fel, míg kapszula formájában jobban adagolható. Napi ajánlott adagja testsúlytól függően 250-1000 mg. Az L-Carnitinnek nincs mellékhatása!
Az ember képes aszkorbinsavak, niacin, pyridoxin és vas segítségével lizinből és metioninból L-Carnitint előállítani. Lizint gabonatermékek (kukorica, búza, rizs) formájában is bevihetünk a szervezetünkbe. Az élelmiszerek főzése jelentősen csökkenti a lizin mennyiségét, így ezt követően csak egész csekély mennyiség áll rendelkezésre az L-Carnitin szintéziséhez. Mivel a C-vitamin ugyancsak szükséges az L-Carnitin előállításához, így hiánya közvetlen L-Carnitin hiányhoz vezet, ami izomgyengeségben, kimerültségben és a vér triglicerid-szintjének emelkedésében nyilvánulhat meg.
Zöld tea
Igaz, a koffeinről leginkább a kávé jut eszünkbe, de míg a kávé koffeinje már a gyomorban felszívódik, ingerlékenységet, szívdobogást, magas vérnyomást okozva, addig
a zöld teában található nagyobb mennyiségű koffein fokozatosan szívódik csak fel a belekben, így órákon át egyenletesen fejti ki hatását. Serkenti az agyműködést, a koncentrálóképességet, megelőzi a fáradtságérzetet, és nem jár káros mellékhatásokkal.
Számos kutatás igazolta már, hogy a zöld tea
csökkenti a koleszterinszintet, emellett
megköti a sejteket károsító szabad gyököket, csökkenti a hibás sejtek szaporodását, meggátolja a rákos sejtek növekedését. A zöld tea fogyasztása kifejezetten hasznos tehát a következő betegségek elleni harcban, illetve a megelőzésükben: rákos megbetegedések, magas koleszterinszint, különböző fertőzések, reumás ízületi gyulladás, kardiovaszkuláris betegségek (stroke) esetén.
A zöld tea hatóanyaga egy rendkívül erős antioxidáns hatású polifenol vegyület, a
katekin. A katekin úgy képes elpusztítani a rákos sejteket, hogy közben az egészséges sejteket nem károsítja. Kutatások során arra is fény derült, hogy a zöld teában található katekin kétszer olyan erős antioxidáns hatással rendelkezik, mint a vörösborban megtalálható polifenol vegyület, a
resveratrol.
A zöld teát nemcsak főzve fogyaszthatjuk, már sokféle más formában is elérhető, például tablettaként, kapszulaként is. A szárított tea formula népszerűségét az indokolja, hogy a zöld teában található hasznos anyagok megfelelő mennyisége így könnyebben a szervezetbe juttatható, mint italként fogyasztva. Tabletta vagy kapszula formájában jobban hasznosul a zöld tea zsírban oldódó A- és E-vitaminja, valamint értékes méregtelenítő rostanyaga is.
Kapszaicin
Bizonyított fogyasztó hatással is rendelkezik a rendkívül egészséges zöld tea. Az epigallokatekin-gallát (EGCG) nevű hatóanyaga fokozza az emberi szervezet hőtermelését, így a zsírégetést, ennek köszönhetően pedig fokozódik az anyagcsere, és a szokásosnál több kalóriát éget el a szervezetünk. Hasonló hatással bír a chili paprikában megtalálható
kapszaicin, vagy a korábban említett koffein, azonban az EGCG lényegesen hatékonyabb az előző kettőnél. Egyes vizsgálatok szerint, napi háromszor egy csésze zöld tea elfogyasztása a főétkezések után, minimum havi egy-két kilogramm súlycsökkenéssel jár.