A savanyú káposzta, mint a magyar "szuper élelmiszerünk"
A savanyú káposzta talán a legszuperebb élelmiszerünk. Hisz igen
magas vitamin- és ásványi anyag tartalma mellett a rost- és tejsavtartalma alkalmassá teszi béltisztításra és a bélflóra helyreállítására. Tápláló, de nem hizlaló, sőt, kiváló fogyókúrához is, hisz 100 gramm káposzta csak 3,4 gramm szénhidrátot, 1,1 gramm fehérjét, 0,2 gramm zsírt és 2,47 gramm élelmi rostot tartalmaz, míg igen alacsony kalória szintje (20 kcal). A fejes-káposzta amúgy sem magas glikémiás indexe (GI: 20) a felére csökken a savanyítás által (GI: 10). A népi gyógyászat a savanyú káposztát méregtelenítésre ajánlja, ráadásul hatóanyagai a vércukorszintet is stabilizálják, ezzel megkönnyítik a szénhidrátok lebontását.
A böjt kiegészítéseként ajánlott meginni a savanyú káposzta levét, ami magas vitamintartalmának köszönhetően véd a tisztítókúrák során esetlegesen fellépő vitaminhiánytól, és kiváló a máj tehermentesítésére is. Epebetegek azonban csak óvatosan fogyaszthatják!
Ha nem is ismersz magadra, talán neked sem ártana fogyókúráznod...pl. savanyú-káposztával
Savanyú káposzta vitamin tartalma:
- C-vitamin tartalma igen magas (20 mg/100 gr)
- B1-vitamint (0,03 mg/100 g)
- B3- vitamin/ niacint (0,1 mg/100 g)
- karotin/ A vitamin előanyaga (0,02 mg/100 g)
Savanyú káposzta Ásványi anyag tartalma:
foszfor, kalcium, kálium, magnézium, nátrium
Főzési javaslat: ne főzzük túl a savanyú káposztát, hisz akkor nem csak C-vitamin és ásványi anyag tartalma, hanem a magas rosttartalma is lecsökken. Így a glikémáis indexe (pláne vastag rántással vagy zsíros hússal töltve) jelentősen megemelkedhet, elveszítve ezzel fogyó- tisztítókúrás és béltisztító funkcióját. Ajánlott kuktában, alacsony hőmérsékleten addig főzni, amíg épp ropogós marad a káposzta, vagy nyersen fogyasztani akár naponta többször is.