Immunstimuláló hadművelet anti-aging módra
Hogyan aktiválhatjuk immunitásunkat egyszerűen, otthonunkban
„Ha egészség van, minden van”, mondták a nagyszüleink. És milyen igazuk is volt.
A régi bölcsességeket most újra elő lehet venni, hisz a jelen még nem rendelkezik sem vakcinával, sem gyógyszerrel a koronavírus ellen.
Állítsunk fel magunk a vírusellenes hadseregünket
–
avagy hogy növelhetjük meg immunitásunkat és küzdhetjük le gyorsabban a fertőzést
1. Próbáljuk elengedni káros szenvedélyeinket, mérsékelni használatukat.
ITT AZ ALKALOM LESZOKNI A DOHÁNYZÁSRÓL, drog- és ALKOHOL fogyasztásról!
Míg 1-2 cl/ nap házi pálinka (különösen melegítve, mézzel) jótékonyan immunstimuláló és fertőtlenítő hatású torkunkra, most különösen ügyeljünk a mérsékletességhez! A hölgyeknél már 30-40 gramm (pl. 1,5 -2 dl bor) feletti alkoholfogyasztás jelentősen leterheli a májműködést és csökkenti a szervezet immunitását.
(Az amerikai Addiction Research Foundation szerint egy férfi hetente maximum 120 gramm- pl. 2 dl pálinka, 4 korsó sör, 6 dl bor, - egy nő hetente 90 gramm alkoholt fogyaszthat el büntetlenül, de ebből egyszerre, egy alkalommal csak 30-40 grammot-kb. 1,5-2 dl bort ihat meg. Javasolják továbbá, hogy az italfogyasztások között legalább 3 nap szünetet tartsanak.)
2.
Iktassuk be napjainkba a rendszeres MOZGÁST, SPORTOT!
Aktuálisan javasolt ezt most a lakásban művelni (pl. joga, szobabicikli, futópad, online indoor sport appok, stb.) és/vagy a kertbe kivonulni a gyerekekkel, a családdal (pl. tollaslabda, trambulin, pingpongozás, palánk-kosárlabdázás vagy focizás, stb.)
3.
Igyunk magas anti-oxidáns kapacitású gyümölcsökből készült italokat vízzel hígítva (pl. szilva, feketeribizli, áfonya, málna, stb.) és/ vagy immunstimuláló gyógyteákat. Az én kedvencem a citromfüves gyömbér tea. Hogy miért is? Mert a…
A
gyömbér (Zingiber officinale) már több ezer éve ismert, de még a mai napig is az egyik leggyakrabban használt fűszer és divatos természetes gyógyszer különböző gyulladásokra, megfázásra, hasi panaszokra, elhízásra, keringési problémákra.
A gyömbér változatos fitokémiája széleskörű egészségügyi előnyökkel jár. Különböző ásványi anyagokat (kálium, magnézium, nátrium, réz, mangán), vitaminokat (C és B6 vitamin), enzimeket (zingibain proteolitikus enzim), és különféle alkaloidokat, glikozidokat (gingerol,
zingeron, shogaol, paradol). A gyömbérben található számos hatóanyag közül kiemelkedik a legszélesebb biológia hatással bíró zingeron. A zingeron nem található meg a friss gyömbérben, de a gyökér közvetlen szárításával, valamint a gingerolok vagy shogaolok termikus lebontásával (forrázat, főzet készítése) kinyerhetjük.
Tehát a friss gyömbérből teát érdemes csinálni, mert ilyen formában a
zingeron hatása érvényesülhet, amely
erős immunstimuláló és gyulladásgátló, baktérium-, vírus- és gombaellenes.
Magas anti-oxidáns kapacitásának köszönhetően (ROS képződést gátolja) nem csak
lassítja az öregedés folyamatát, de jótékony hatással bír minden szív- és érrendszeri betegségre, késlelteti azok kialakulását (uis. növeli az érfalban a NO felszabadulását, így gátolja az érelmeszesedést, a magas vérnyomást, a koleszterinszint emelkedését, a vérrögök kialakulását, stb. ).
Gátolja az inzulinrezisztencia kialakulását, a zsírlerakódást, fokozza az anyagcserét.
Bizonyítottan (az EMEA / European Medicines Agency által) csökkenti a hányingert, valamint hozzájárul az utazási betegség megelőzésében.
Ezek mellett tradicionálisan használják egyéb emésztőrendszeri panaszok enyhítésére is, pl. hasi görcsök, puffadás vagy étvágytalanság ellen. Sőt, afrodiziákum is ;-).
A gyömbér most igazi „jolly joker”, hisz valamennyi megfázásos és vírusinfekcióra jellemző tünetet (gyulladás, láz, izzadás, köhögés, stb.) képes enyhíteni és meg is előzheti az immunstimuláló, gyulladáscsökkentő, vírusellenes és anti-oxidatív hatása révén.
Mivel a COVID-19, koronavírus fertőzés hasmenéssel és étvágytalansággal is kezdődhet (a megfigyelt esetek kb. 50%-ban-
részletek itt! ), ilyen esetekben a gyömbér gyomor-, bélvédő (IgA növelés) és étvágyfokozó hatása különösen jelentőssé válik.
Használjuk ki most a gyömbért szerteágazó hatását, és készítsünk teát a friss gyökérből.
A filteres gyömbérteát nem ajánlom, hisz nem garantált sem a magas
zingeron tartalma, vagy a kellemes aromás ízét adó gingerol, shogaol, viszont biztosan lesz benne tartósítószer.
A SzépségBróker kedvenc gyömbéres teája:
- kb. 5 cm gyömbér gyökeret tisztítsunk meg vékonyan
- reszeljük le egy kb. 1,2-1,5 literes teás kancsóba
- tegyünk hozzá 1 evőkanál citromfüvet
- majd forrázzuk le kb. 1 liter forralt vízzel
- hagyjuk kiázni és kihűlni 15-20 percig
- torokfájás és köhögés esetén javasolt mézzel ízesíteni (IR, fogyókúra esetén csak minimális mennyiséget alkalmazunk)
- friss citromlével növelhetjük immunstimuláló és IR (inzulinrezisztencia) csökkentő hatását
No, de miért is kell hozzá citromfű levél?
Citromfű (Melissa officinalis) elsősorban idegerősítő és nyugtató hatásáról ismert. Azonban ebben a zűrös időszakban különösen szükségünk van a nyugodt alvásra, a pánikrohamok és depresszió elkerülésére. Menstruáció előtti és a klimaxot jellemző túlérzékenységet, idegfeszültséget is csökkenti.
A citromfű főzetében található polifenolok
antivirális tulajdonságúak, amelyek felére csökkenthetik a vírusfertőzés súlyosságát és kiújulásának gyakoriságát. Izzasztó hatása is van. Mindezeken kívül támogatja a máj munkáját, emésztésjavító, puffadás gátló. Szabályozza a pajzsmirigy működését és csökkenti a túlműködésből adódó feszültséget, idegességet.
4.
Étkezzünk okosan - ne együnk sok húsos, zsíros ételt, inkább fogyasszunk
- sok zöldséget (pl. csípős paprikát, zöldhagymát, fokhagymát)
- fermentált zöldségeket (pl. savanyú káposzta),
- gyümölcsöt (pl. lilás-pirosas színűeket/ anti-oxidáns hatékonyság, vagy citrusféléket, almát)
Készítsünk immunstimuláló, roboráló ételeket! Itt az alkalom, hogy megpróbálkozzunk édesanyánk vagy az anyósunk utánozhatatlan
húslevesének elkészítésével. De ne aggódj, ha elsőre nem sikerül!
Több kutatás is foglalkozott azzal, miért érdemes a betegeknek húsleves fogyasztaniuk. A kutatók a
tyúkhúsleves vizsgálatakor nem csak vitaminokat, ásványi- és nyomelemeket, hanem egy fontos aminosavat is felfedeztek, a
ciszteint. Habár a cisztein nem esszenciális aminosavunk (tehát a szervezet önállóan is elő tudja állítani), de fontos építőköve a test fehérjéinek, így az immunsejteknek is. A cisztein antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, ezért jelentősége megnő a betegségek elleni védekezésnél és a regenerációs folyamatoknál.
Származéka az N-acetil- cisztein, amelyet köhögés elleni, nyákoldó gyógyszerekben is hasznosítanak. Így már könnyen megmagyarázható, hogy a gőzölgő, meleg tyúkhúsleves miért segít fellazítani a torokban, a légutakban lévő váladékot támogatja beteg felépülését. A házi húsleves még jobban enyhíti a megfázás tüneteit, ha erős paprikával vagy Cayonne- borssal (kapszaicin) ízesítjük, vagy egy szerető családtag készíti el és viszi a beteg ágyához.