ÚJABB MÓDSZEREK az esztétikai beavatkozások területén
Botox, mellimplantátum, kohezív gél
2007. november 15. 11:30
Az arc fiatalításának újabb módszerei között az elmúlt években megjelent az arc bőrének és kötőszöveteinek enyhébb fokú megereszkedését korrigáló, különböző szövetbarát anyagokból készült szálak behúzásával történő úgynevezett „lifting”.
Ezek 3-5 évvel valóban kitolhatják a teljes arcplasztika szükségességét, de hosszabb távon nem nyújtanak tartós eredményt, és tartófunkciójuk elvesztésével alkalmanként aszimmetrikus megereszkedést is eredményezhetnek.
A nem felszívódó szilikonnal történő ránc és ajakfeltöltések, mint az bebizonyosodott, esetenként számottevő hegesedést okoznak, a bőr a töltőanyag felett kilyukadhat, felülfertőződhet, ezért használata már kiment a mindennapos gyakorlatból. A legbiztonságosabb megoldást a felszívódó anyagok adják, annak ellenére, hogy hatásuk megőrzésére időnként a kezelések megismétlésére van szükség.
A ráncok elsimításának további módszere az ún. Botox kezelés, amely a ráncot létrehozó mimikai izmos működését gátolja, hátránya mindössze annyi, hogy néhány hónapos hatásának megszűntével az izom funkciója visszatér, a ránc ismét kialakul. Hatásosabb ennek a módszereknek kombinálása a felszívódó töltőanyag alkalmazásával.
Az emlőimplantátumok sorában manapság túlnyomó többségben – bár költségesebb – az úgynevezett texturált felszínűeket alkalmazzák. A tapasztalt szerint az ilyen implantátumoknál jóval kevesebb szövődmény alakulhat ki, mint az ún. simafelszínűeknél. Töltetük szerint is nagy különbségek vannak, a folyékony gél töltettől kezdve a lágy kohezív, valamint a tömörebb kohezív gélig. A speciális kombinált protézisek műtét alatti méretkorrekciókat tesznek lehetővé, ezekben a szilikonhéjon belüli szilikongélben fiziológiális sóoldattal tölthető üreg található. Ennek feltöltésével változtatható az implantátum végleges térfogata. Ezek az implantátumok igen költségesek és ezért kevésbé elterjedtek.